Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie z Seniorami

Spotkanie z Seniorami

W słoneczny czwartek 13 września 2018 r. zawitała do Nadleśnictwa Brynek liczna grupa Seniorów - 55 osób - ze Zrzeszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Rybnej koło Tarnowskich Gór.

Zajęcia dla gości przeprowadziła jedna z edukatorek z tutejszego nadleśnictwa,
 na co dzień podleśniczy leśnictwa Łabędy - Pani Patrycja Lasota.

Pierwsza część spotkania odbyła się w budynku izby edukacji leśnej. Goście zapoznali się ze specyfiką zawodu leśnika, dowiedzieli się jak wiele różnorodnych obowiązków czeka codziennie w terenie na leśniczego. Pani edukator opowiedziała o ochronie i hodowli lasu, o produkcji szkółkarskiej i odnawianiu powierzchni po pozyskaniu drewna. Zapoznała też uczestników ze strukturą Lasów Państwowych i zadaniami związanymi z ochroną przeciwpożarową, a Seniorzy mogli zobaczyć stojący przy nadleśnictwie helikopter, czekający w gotowości na sygnał do gaszenia pożaru lasu.

Z dużym zainteresowaniem słuchano także opowieści leśniczki o zwierzętach zamieszkujących brynkowskie  lasy, o ich zwyczajach i zachowaniach.  Można było je również zobaczyć z bliska - w postaci dioramy eksponowanej w budynku.

Druga cześć zajęć odbyła się w lesie, na ścieżce edukacyjnej. Goście
z przy paśniku z zaciekawieniem słuchali o dokarmianiu zwierząt zimą i zobaczyli, jak wyglądają lizawki, dowiedzieli się o orientowaniu się w lesie na podstawie słupków oddziałowych, o zagrożeniach dla drzewostanów od zwierzyny płowej czy owadów – na planszach usytuowanych na ścieżce zapoznali się z zasadą działania pułapek feromonowych i zobaczyli liczne budki lęgowe dla ptaków, słuchając w jakim celu są wywieszane w lasach. 

Uczestnicy zajęć zobaczyli jak wygląda powierzchnia, gdzie jeszcze niedawno pozyskiwano drewno, a dziś rosną młode sosny, świerki i modrzewie oraz zmineralizowany pas przeciwpożarowy – sposób w jaki zabezpieczamy miejsca udostępniane Społeczeństwu.

Po spacerze w lesie Seniorzy spędzili miło czas na rozmowach i odpoczynku pod wiatami przy lesie w pobliżu  siedziby Nadleśnictwa Brynek.