Hodowla

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

 

W Nadleśnictwie Brynek odnowienia obejmują rocznie ok. 168 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Corocznie Nadleśnictwo Brynek pielęgnuje ok. 300 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 100 ha, czyszczenia późne – na 170 ha, trzebieże wczesne – na 240 ha, a trzebieże późne – na ok. 560 ha.

Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.

Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.

Monitoring zmian dotyczących pozyskania drewna, wybranych zagadnień z hodowli lasu (odnowień, zalesień, zabiegów pielęgnacyjnych i oceny upraw) mogą Państwo pobrać tutaj


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rozdanie nagród w konkursie Przyrodniczo - Leśnym

Rozdanie nagród w konkursie Przyrodniczo - Leśnym

Nadleśnictwo Brynek wzorem lat ubiegłych zorganizowało kolejną już XIV edycję Konkursu Przyrodniczo – Leśnego. W tym roku przyjęliśmy formę konkursu plastycznego, do którego udziału zaprosiliśmy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczęszczające do szkół podstawowych, z terenu całego województwa śląskiego. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych i tematycznych:

1.      przedszkola – temat pracy „Mój wymarzony las",

2.      dzieci z klas I-III – „Moi leśni przyjaciele",

3.      dzieci z klas IV – VI – „I ja dbam o mój las".

Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu do nadleśnictwa nadesłano prawie 1200 prac z najdalszych zakątków naszego województwa między innymi z Żywca, Żor, Bielska – Białej, Czechowic – Dziedzic, Nędzy, Szczejkowic czy Świerklan. Prace były przemyślane,  dzieciom nie brakowało fantazji i świetnych pomysłów. Wykonały je różnymi technikami między innymi malowane kredkami, pastelami, farbami, wydzieranki, wyklejane plasteliną bibułą, rysowane węglem,  czy na szkle.

            Komisja konkursowa, w której skład weszła profesjonalna pani plastyk oraz pracownicy nadleśnictwa miała nie lada orzech do zgryzienia. Z takiej ilości pięknych prac, w które włożone było całe serce dzieci wybrać te wyjątkowe i niepowtarzalne. Po żmudnej, wielogodzinnej pracy zostało wybranych 10  prac z grupy wiekowej przedszkola (wszystkie równorzędne wyróżnienia) oraz po 6 prac w grupach szkół podstawowych (tj. 1, 2, 3 miejsce oraz 3 wyróżnienia).

Listę nagrodzonych dzieci można zobaczyć na stronie internetowej naszego nadleśnictwa tj. www.brynek.katowice.lasy.gov.pl.

17 października br. nadleśnictwo zaprosiło wszystkich laureatów na uroczyste wręczanie nagród. Zanim jednak dzieci odebrały dyplomy i przygotowane dla nich prezenty uczestniczyły w zajęciach z animatorem. Podczas tych zajęć każdy mógł spróbować swoich sił i nauczyć się robić zwierzęta z wiązanego sianka. Była to świetna zabawa zarówno dla dzieci jaki i dorosłych. A na koniec można było zabrać własnoręcznie zrobionego jelonka, wiewiórkę czy zajączka ze sobą. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę z ochrony przyrody, ekologii czy leśnictwa biorąc udział w zabawie „Leśne koło fortuny" czy posłuchać ciekawostek o pracy leśnika od naszych edukatorów. Najważniejszy dla nas był fakt, że wszystkie dziecięce buzie były uśmiechnięte i padały pytania czy podobny konkurs zorganizujemy za rok. Oczywiście że tak!

Do zobaczenia.