Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Grzybobranie 2017

Grzybobranie 2017

Rokrocznie w naszym Nadleśnictwie odbywa się wielkie Grzybobranie,w którym biorą udział uczniowie szkół wraz z nauczycielami. W tegorocznej edycji, która odbyła się 13 września udział wzięli uczniowie klas 2 i 3 ze Szkół Podstawowych w Tworogu i Boruszowicach. Grzybobranie uświetnił swoją obecnością Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski. Dzieci przed wyruszeniem na poszukiwanie darów lasu wysłuchały krótkich prelekcji na temat grzybów i odpowiedniego stroju, jaki należy założyć na wycieczkę do lasu. Autorem, krótkiego wystąpienia był zaproszony gość pan Mariusz Rychter pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu, który omówił rozpoznawanie charakterystycznych grzybów oraz leśniczy Paweł Drabek, który powiedział jak należy się zachowywać w lesie.

Następnie dzieci wraz z opiekunami pod okiem leśników wybrały się na krótki spacer przez las w poszukiwaniu darów lasu. Na końcowym przystanku na naszych miłych gości czekał poczęstunek, dzięki obecności naszego gościa uczestnicy tegorocznego grzybobrania mogli pod okiem fachowca sprawdzić i zważyć grzyby, które udało im się zebrać w lesie. Zwycięzcą w tegorocznej edycji została klasa 3A ze Szkoły Podstawowej w Tworogu, której uczniowie zebrali najwięcej grzybów. Podziękowania  uczestnikom złożył Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek Janusz Wojciechowski oraz gość specjalny Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski.

Wszystkim raz jeszcze dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok!