Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Koncert Śląsk dla Peru

Koncert Śląsk dla Peru

Sytuacja w Peru, ze względu na marcową powódź, jest dramatyczna. Powódź wywołały Intensywne deszcze spowodowane występującym w tym rejonie zjawiskiem El Nińo. Ok.100 osób straciło życie, a 100 tysięcy dach nad głową.

 Śląska Misja Medyczna, odpowiedziała na apel konsula Peru z Krakowa organizacją koncertu charytatywnego pod hasłem „Śląsk dla Peru". Wydarzenie odbyło się dnia 26 kwietnia, w hotelu Katowice, wstęp był wolny.

W akcję włączyły się między innymi Lasy Państwowe.

Koncert rozpoczął się występem skrzypka Eduardo Bartolotti'ego. Następnie wystąpił Studencki Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice". Goście mieli także okazję zapoznać się z aktualną sytuacją w Peru dzięki zaprezentowanemu filmowi.

Nie zabrakło również akcentów leśnych. Przed gośćmi wystąpił Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Część koncertową zakończył występ peruwiańskiego zespołu "Kantu".

Następnie zgromadzeni goście, wśród których znalazła się między innymi pani konsul Peru w RP Aurora Lugue De Hjort degustowali specjały kuchni śląskiej, peruwiańskiej oraz myśliwskiej.

W wydarzeniu wziął udział osobiście dyrektor Regionalnej Dyrekcji w Katowicach, w towarzystwie pracowników Regionalnej Dyrekcji oraz podległych nadleśnictw. Nadleśnictwo Brynek reprezentował Nadleśniczy oraz z-ca Nadleśniczego.