Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Piknik rodzinny Ekoodpowiedzialni

Piknik rodzinny Ekoodpowiedzialni

W niedzielę 19.05.2018r. Lasy Państwowe i Miasto Katowice połączyły siły. Celem było zorganizowanie pikniku rodzinnego „Ekoodpowiedzialni". Nadleśnictwo Brynek jak zawsze przyjechało z ofertą edukacyjną skierowaną zarówno do dzieci jak i dorosłych. Na naszym stoisku można było wykonać budkę lęgową, wyłowić za pomocą specjalnego haczyka kawałki drewna czy przejść po przygotowanej przez nas ścieżce sensorycznej. Na najmłodszych czekały zabawy plastyczne, między innymi wykonanie pacynek, rozpoznawania drzew, kolorowanie i odciskanie tropów zwierzęcych. Pogoda dopisała co przyciągnęło sporo rodzin, z jak zawsze, ciekawymi świata dziećmi. Cieszymy się, że mogliśmy przybliżyć wszystkim przybyłym na Piknik gościom kawałek leśnego świata. Poznając bogactwo naszych lasów uczymy się, że należy szanować przyrodę i dbać o jej piękno by służyła nam jak najdłużej.