Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Piknik rodzinny z okazji dnia dziecka

Piknik rodzinny z okazji dnia dziecka

     W dniu 03.06.br. na placu zabaw zlokalizowanym przy Nadleśnictwie Brynek, w sobotę,  odbył się „Dzień Dziecka" dla dzieci i wnuków pracowników naszej jednostki. W to słoneczne popołudnie spotkaliśmy się by wspólnie z naszymi pociechami spędzić czas, pobawić się, a także i rywalizować w przeróżnych konkurencjach sprawnościowych i sportowych. Każdy mógł spróbować własnych sił np. w biegu na orientację gdzie dodatkową atrakcją było odnalezienie na punktach elementów budek dla ptaków, z których po dotarciu na metę należało ją poprawnie złożyć. Można było także pobawić się w łowienie drewnianych klocków, rzucanie szyszkami do celu, wbijanie gwoździ na czas czy rodzinne kalambury. 

     Po zmaganiach sportowych nadszedł czas na zabawę z animatorką „Ciotką Balbiną". Wspólne tańce, śpiewy i malowanie twarzy sprawiły, że dzieci wprost promieniały radością. Lecz to nie koniec atrakcji. Zaprzyjaźniona Ochotnicza Straż Pożarna z Kotów przeprowadziła pokazową akcję gaśniczą, a na koniec sprawiła zgromadzonym orzeźwiający prysznic. Po wyczerpującym dniu każdy z uczestników mógł się posilić pieczoną na ognisku kiełbaską, a nasze pociechy otrzymały drobne upominki. 

     W tym miejscu dziękujemy grupie edukatorów naszego Nadleśnictwa, którzy przygotowali oprawę „Dnia Dziecka w Nadleśnictwie Brynek". Mamy nadzieję, że powtórzymy to za rok.