urządzenie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

·         opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

·         analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

·         program ochrony przyrody,

·         określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zaproszenie do składania ofert

Zaproszenie do składania ofert

Brynek, 24.10.2017 r.

Zn.spr.:   S.143. 1 .2017

                                                

 

Zaproszenie do składania ofert

              PGLLP Nadleśnictwo Brynek ogłasza rozpoczęcie procedury związanej z wyborem oferenta na przeprowadzenie szkolenia kandydatów na kierowców w zakresie uprawnień do prawa jazdy kategorii T dla uczniów Zespołu Szkół leśnych i Ekologicznych w Brynku w ilości 51 osób.

Rozstrzygnięcie odbędzie się w drodze wyboru ofert.

Uprawnione podmioty zainteresowane przeprowadzeniem szkolenia proszone są o złożenie ofert do siedziby Nadleśnictwa Brynek w Brynku przy ul. Grabowej 3. Ofertę w zamkniętej kopercie z dopiskiem „ Szkolenie kandydatów na kierowców „ należy złożyć w terminie do 31.10.2017 r. do godziny 1000

Oferta powinna zawierać:

  • imię, nazwisko i adres oferenta albo nazwę i adres firmy
  • datę sporządzenia oferty
  • oferowaną cenę brutto szkolenia jednego kandydata
  • zgodę na udostępnienie swoich danych osobowych w związku z prowadzonym postępowaniem przetargowym

Oferta winna uwzględniać przeprowadzenie :

  • w siedzibie zespołu szkół w Brynku przy ul. Park nr 4 badań lekarskich

     warunkujących dopuszczenie do kursu

  • 30 godzin zajęć teoretycznych zorganizowanych  w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 w siedzibie zespołu szkół,  zakończonych egzaminem wewnętrznym ( sala udostępniona nieodpłatnie )
  • z każdym kursantem 20 godzin zajęć praktycznych w miejscu wskazanym przez Zamawiającego( plac manewrowy oraz garaż na ciągnik  w siedzibie  zespołu szkół udostępnione bezpłatnie ).  Ostateczne zakończenie zajęć w terminie do 22.06.2018 r.

Dodatkowo Wykonawca zapewni  uczestnikom szkolenia nieodpłatnie niezbędne materiały szkoleniowe oraz ubezpieczenie na okres szkolenia.

Przeprowadzone szkolenie musi spełniać  wszelkie wymogi określone w aktualnie obowiązujących przepisach, pozwalające na przystąpienie kursantów do egzaminów państwowych

Zamawiający zastrzega, iż przysługujące wynagrodzenie Wykonawcy obejmować będzie ilość  uczniów biorących udział w szkoleniu ustaloną co do liczby po przeprowadzeniu badań lekarskich pomnożoną przez cenę szkolenia jednego kandydata. 

Wybór oferenta rozpocznie się częścią jawną w dniu 31.10.2017 r. w siedzibie Nadleśnictwa Brynek przy ul. Grabowej 3 o godz. 1010.

Zamawiający dokona wyboru Wykonawcy spośród złożonych ofert, o czym oferenci zastaną powiadomieni listownie w terminie do 7dni od zakończenia postępowania Nadleśniczy zastrzega sobie prawo do zamknięcia postępowania bez wybrania którejkolwiek z ofert.

 

 

                                                                                              Podpisał :   

                                                                               Zastępca Nadleśniczego

                                                                                   Nadleśnictwa Brynek

                                                                                          Adam Mazur