Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację Bytów 2018

Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację Bytów 2018

Załoga na medal.

Pracownicy Nadleśnictwa Brynek po raz kolejny wzięli udział w Mistrzostwach Polski Leśników w Biegu na Orientację. Zawody odbyły się w dniach 25-26 maja 2018r. a zorganizowane zostały przez Nadleśnictwo Bytów (RDLP Szczecinek) oraz Fundację Sport i Przyroda Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację.

Nadleśnictwo Brynek reprezentowała czwórka zawodników w składzie: Dawid Lis oraz Agnieszka, Paweł i Marysia Drabek.

Pierwszego dnia odbył się bieg sprinterski w okolicach krzyżackiego zamku pochodzącego z przełomu XIV i XV wieku w Bytowie. Zawodnicy mieli do pokonania trasę, która wiodła po rynku i krętych uliczkach tego urokliwego miasteczka. Największym wyzwaniem był wdrapywanie się po punkty zlokalizowane na wałach przy średniowiecznym zamku. Po pięciu latach startów naszych pracowników w końcu udało się wywalczyć medale w biegu sprinterskim i to od razu 3 (jeden srebrny Marysia Drabek wśród młodziczek  tj. dziewczynki do 14 lat oraz dwa brązowe w kategorii seniorów Agnieszka i Paweł Drabek).

Kolejnego dnia odbył się bieg mistrzowski tzw. klasyk po lasach Nadleśnictwa Bytów. Trasy okazały się bardzo wymagające nawet dla biegaczy z dużym doświadczeniem. Teren bardzo różnorodny, z bogatym runem i podszytem, trudny do przejścia, pofałdowany z licznymi drobnymi zbiornikami wodnymi i bagnami. Tego dnia udało się wywalczyć dwa medale.  Jeden złoty i tytuł Mistrzyni Polski w biegu na orientację zdobyła Marysia Drabek w kategorii K10 (tj. dziewczynki do 10 lat), która najszybciej pokonała trasę ok. 2 km i odnalazła wszystkie sześć punktów niezbędnych do zaliczenia trasy. Drugi srebrny medal zdobyła Agnieszka Drabek w kategorii K 35. W tym wypadku trasa miała długość 5,1 km w linii prostej – po azymutach i 13 punktów do odnalezienia w terenie.

Z mistrzostw wróciliśmy z dorobkiem 5 medali i możemy stwierdzić, że były to najbardziej udane zawody w biegu na orientację w jakich do tej pory wystartowaliśmy.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Nadleśnictwu Bytów za organizację tego przedsięwzięcia, w którym uczestniczyło ponad 150 leśników i ich rodzin. Była to niewątpliwie okazja do spotkania, rozmów,  wymiany doświadczeń i zawiązywania nowych znajomości pomiędzy pracownikami Lasów Państwowych z całej Polski. Warto dodać, że Nadleśnictwo Bytów w sierpniu ubiegłego roku doświadczyło siły żywiołu. Szalejący huragan zniszczył ponad 2800 ha lasu. A mimo to pracownicy tej jednostki mieli dość siły i zapału aby zorganizować dla nas mistrzostwa. W dniu 27 maja zorganizowana została przez organizatorów wycieczka po terenach poklęskowych, gdzie każdy mógł na własne oczy przekonać się o niszczycielskiej sile żywiołu.

Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku w Kościerzynie.

Agnieszka Drabek