Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Prawo jazdy kat. T dla uczniów ZSLiE w Brynku - kolejna edycja

Prawo jazdy kat. T dla uczniów ZSLiE w Brynku - kolejna edycja

W pakiecie uprawnień, których zdobycie umożliwia edukacja w Zespole Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku jest m.in. prawo jazdy kategorii „T”, zgodnie z aktualnie obowiązującą podstawą programową dla szkół leśnych.

 

Nadleśnictwo Brynek przeprowadza wymaganą prawem procedurę wyboru wykonawcy a następnie, na podstawie umowy zawartej z wyłonionym  profesjonalnym podmiotem, uczniowie klas trzecich objęci są badaniami lekarskimi, warunkującymi dopuszczenie do udziału w kursie oraz 30 godzinnym programem zajęć teoretycznych, zakończonych egzaminem wewnętrznym.

 

Ponadto każdy z młodych kursantów w czasie 20 godzin zajęć praktycznych, może opanować umiejętności praktyczne wymagane do zaliczenia z pozytywnym wynikiem egzaminu.

 

Bezpiecznie i wygodnie, na miejscu - w Szkole i na placu manewrowym zlokalizowanym w przypałacowym parku – bez potrzeby uciążliwych, czasochłonnych dojazdów – młodzi ludzie zdobywają umiejętności i mają szansę uzyskania dokumentu potwierdzającego te kwalifikacje.

 

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocznie się  kolejna edycja kursu, w okresie od września 2018 r. do czerwca 2019 r. młodzi kandydaci na kierowców w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii „T” będą zdobywać umiejętności pod czujnym okiem instruktorów, korzystając z indywidualnych zestawów niezbędnych materiałów szkoleniowych oraz ubezpieczenia na okres szkolenia i jazd egzaminacyjnych.

 

Życzymy Młodzieży szybkich postępów w nauce, „sprawnych manewrów” oraz powodzenia na egzaminach!