Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rozdanie nagród w konkursie Przyrodniczo - Leśnym

Rozdanie nagród w konkursie Przyrodniczo - Leśnym

Nadleśnictwo Brynek wzorem lat ubiegłych zorganizowało kolejną już XIV edycję Konkursu Przyrodniczo – Leśnego. W tym roku przyjęliśmy formę konkursu plastycznego, do którego udziału zaprosiliśmy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczęszczające do szkół podstawowych, z terenu całego województwa śląskiego. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych i tematycznych:

1.      przedszkola – temat pracy „Mój wymarzony las",

2.      dzieci z klas I-III – „Moi leśni przyjaciele",

3.      dzieci z klas IV – VI – „I ja dbam o mój las".

Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu do nadleśnictwa nadesłano prawie 1200 prac z najdalszych zakątków naszego województwa między innymi z Żywca, Żor, Bielska – Białej, Czechowic – Dziedzic, Nędzy, Szczejkowic czy Świerklan. Prace były przemyślane,  dzieciom nie brakowało fantazji i świetnych pomysłów. Wykonały je różnymi technikami między innymi malowane kredkami, pastelami, farbami, wydzieranki, wyklejane plasteliną bibułą, rysowane węglem,  czy na szkle.

            Komisja konkursowa, w której skład weszła profesjonalna pani plastyk oraz pracownicy nadleśnictwa miała nie lada orzech do zgryzienia. Z takiej ilości pięknych prac, w które włożone było całe serce dzieci wybrać te wyjątkowe i niepowtarzalne. Po żmudnej, wielogodzinnej pracy zostało wybranych 10  prac z grupy wiekowej przedszkola (wszystkie równorzędne wyróżnienia) oraz po 6 prac w grupach szkół podstawowych (tj. 1, 2, 3 miejsce oraz 3 wyróżnienia).

Listę nagrodzonych dzieci można zobaczyć na stronie internetowej naszego nadleśnictwa tj. www.brynek.katowice.lasy.gov.pl.

17 października br. nadleśnictwo zaprosiło wszystkich laureatów na uroczyste wręczanie nagród. Zanim jednak dzieci odebrały dyplomy i przygotowane dla nich prezenty uczestniczyły w zajęciach z animatorem. Podczas tych zajęć każdy mógł spróbować swoich sił i nauczyć się robić zwierzęta z wiązanego sianka. Była to świetna zabawa zarówno dla dzieci jaki i dorosłych. A na koniec można było zabrać własnoręcznie zrobionego jelonka, wiewiórkę czy zajączka ze sobą. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę z ochrony przyrody, ekologii czy leśnictwa biorąc udział w zabawie „Leśne koło fortuny" czy posłuchać ciekawostek o pracy leśnika od naszych edukatorów. Najważniejszy dla nas był fakt, że wszystkie dziecięce buzie były uśmiechnięte i padały pytania czy podobny konkurs zorganizujemy za rok. Oczywiście że tak!

Do zobaczenia.