Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Uroczyste ślubowanie leśników wstępujących do Służby Leśnej 11 października

Uroczyste ślubowanie leśników wstępujących do Służby Leśnej 11 października

Za nami kolejne ślubowanie, które na stałe wpisało się w tradycję Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Tym razem uroczystość odbyła się na rynku w Tarnowskich Górach, dzięki czemu poza leśnikami, w tym ważnym wydarzeniu mogli wziąć udział mieszkańcy miasta. Oprawa ceremonii była uroczysta, ślubującym towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna RDLP  w Katowicach, oraz orkiestra myśliwska. Wraz z Nadleśnictwem Świerklaniec oraz ZTiS w Świerklańcu, przygotowaliśmy stoiska promocyjno – edukacyjne.  Nasze Nadleśnictwo było również odpowiedzialne za oprawę dekoracyjną.

Bezpośrednio przed złożeniem przysięgi, obecni na ślubowaniu mieli możliwość wysłuchania przemówienia Dyrektora Wiesława Kucharskiego, odwołującego się w swoich słowach do patriotycznych wartości i ogromnego znaczenia wydarzenia, w którym brała udział przyszła Służba Leśna. Mówił również o znaczeniu zawodu leśnika i problemach z jakimi w dzisiejszych czasach musi się on zmagać.
Uroczysta przysięga, w słowach:

„Ja leśnik Rzeczypospolitej Polskiej
wstępując w szeregi Służby Leśnej,
uroczyście ślubuję:
służyć wiernie Lasom Państwowym,
dbając i troszcząc się o wspólne dobro narodowe – lasy
nie szczędzić wysiłku w pracy dla ich zachowania i powiększania,
chronić wszystkie zasoby przyrody ojczystej.
Pełniąc służbę, zobowiązuję się przestrzegać prawa,
rzetelnie i sumiennie wykonywać polecenia przełożonych
oraz szanować wszystkich ludzi.
Ślubuję, strzec honoru, godności
i dobrego imienia leśnika Rzeczpospolitej Polskiej.
Swoją służbą przyczyniać się
do rozwoju Ojczyzny – Polski.
Tak mi dopomóż Bóg",

złożona została przez 29-ciu leśników. Każdy świeżo upieczony leśnik, otrzymał zaświadczenie o złożonej przysiędze i przyjęciu w grono Służby Leśnej.
Po zakończeniu części oficjalnej, na rynku miał miejsce poczęstunek, a stoiska promocyjno-edukacyjne zaczęli oblegać ludzie zainteresowani leśnictwem oraz płodami lasu.