Stanowisko dokumentacyjne "Blachówka"

W sąsiedztwie rezerwatu „Segiet” znajduje się wyrobisko dolomitowe, nieczynnego kamieniołomu „Blachówka” o powierzchni 6 ha.

 
 W 1995r. obszar ten rozporządzeniem Wojewody Katowickiego został objęty ochroną indywidualną jako stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej. Celem ochrony tego obiektu jest zachowanie fauny i flory na terenach dawnych wyrobisk dolomitu. Chodniki powstałe w kilkudziesięciometrowym zboczu kamieniołomu zasiedliły nietoperze - 10 gatunków. „Blachówka" jest również miejscem bytowania płazów, gadów, miejscem lęgowym ptactwa oraz występowania roślin prawnie chronionych. Istotnym zagrożeniem dla tego chronionego obiektu jest antropopresja i bezmyślny wandalizm.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Grzybobranie 2017

Grzybobranie 2017

Rokrocznie w naszym Nadleśnictwie odbywa się wielkie Grzybobranie,w którym biorą udział uczniowie szkół wraz z nauczycielami. W tegorocznej edycji, która odbyła się 13 września udział wzięli uczniowie klas 2 i 3 ze Szkół Podstawowych w Tworogu i Boruszowicach. Grzybobranie uświetnił swoją obecnością Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski. Dzieci przed wyruszeniem na poszukiwanie darów lasu wysłuchały krótkich prelekcji na temat grzybów i odpowiedniego stroju, jaki należy założyć na wycieczkę do lasu. Autorem, krótkiego wystąpienia był zaproszony gość pan Mariusz Rychter pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu, który omówił rozpoznawanie charakterystycznych grzybów oraz leśniczy Paweł Drabek, który powiedział jak należy się zachowywać w lesie.

Następnie dzieci wraz z opiekunami pod okiem leśników wybrały się na krótki spacer przez las w poszukiwaniu darów lasu. Na końcowym przystanku na naszych miłych gości czekał poczęstunek, dzięki obecności naszego gościa uczestnicy tegorocznego grzybobrania mogli pod okiem fachowca sprawdzić i zważyć grzyby, które udało im się zebrać w lesie. Zwycięzcą w tegorocznej edycji została klasa 3A ze Szkoły Podstawowej w Tworogu, której uczniowie zebrali najwięcej grzybów. Podziękowania  uczestnikom złożył Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek Janusz Wojciechowski oraz gość specjalny Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski.

Wszystkim raz jeszcze dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok!