Rezerwat segiet

Na terenie naszego nadleśnictwa znajduje się jeden rezerwat częściowy.

Rezerwat przyrody „Segiet” został powołany w dniu 27 kwietnia 1953 roku Zarządzeniem Ministra Leśnictwa, które opublikowano 12 maja 1953 roku i od tego dnia rezerwat zaczął formalnie istnieć. Rezerwat objęty jest ochroną czynną. Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i społecznych fragmentu naturalnego lasu bukowego z domieszką świerka i sosny.

Powierzchnia rezerwatu do 2023 roku wynosiła 24,54 ha, a jego otuliny 81,31 ha. Zgodnie z Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z dnia 11 stycznia 2023 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Segiet” powiększono jego powierzchnię do 92,29 ha oraz otulinę do 142,14 ha.
 

Pierwsze działania dążące do objęcia ochroną tego terenu rozpoczęły się już na początku XX w., jednak okres I wojny światowej przerwał te starania. Do pomysłu powrócono w okresie międzywojennym. W czasie II wojny światowej niemieccy uczeni rozpoczęli badania i prace nad utworzeniem rezerwatu, dzięki temu w 1942 roku objęto ochroną  jako obszar chronionego krajobrazu część Lasu Segieckiego, a następnie w 1953 roku powstał rezerwat przyrody „Segiet”.
 

Rezerwat charakteryzuje dobrze zachowany 155 – 190 letni drzewostan bukowy, w którym drzewa osiągają wysokość 35- 40 m. Wśród roślinności rezerwatu można rozróżnić trzy zespoły leśne: kwaśną buczynę niżową, ciepłolubną buczynę storczykową oraz żyzną buczynę karpacką.

Wśród szaty roślinnej rezerwatu zinwentaryzowano około 125 gatunków roślin naczyniowych i 40 mszaków. Szczególnie cenne są występujące i objęte ochroną ścisłą gatunki tj.: lilia złotogłów oraz buławnik mieczolistny. Rośliny objęte ochroną częściową występujące w rezerwacie to m.in. tojad dzióbaty, orlik pospolity, wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg oraz kruszczyk szerokolistny.     

Na terenie rezerwatu występują takie płazy jak: traszka grzebieniasta, żaba jeziorkowa, żaba trawna i ropucha szara oraz gady: jaszczurka żyworodna, padalec i żmija zygzakowata. Występuje także wiele gatunków ptaków i ssaków.
Na szczególną uwagę zasługują jednak nieczynne wyrobiska, znajdujące się pod rezerwatem w których zlokalizowane jest największe śląskie zimowisko nietoperzy. Gatunki jakie można wyróżnić to m.in. nocek duży, gacek brunatny, nocek rudy, nocek Brandta, nocek wąsatek, nocek Natterera, nocek orzęsiony, mroczek późny, gacek szary i nocek Bechsteina. W celu ochrony tych gatunków te podziemne labirynty zostały włączone do sieci Natura 2000 jako Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie.

Oprócz ochrony i zachowania walorów przyrodniczych, drugim ważnym celem rezerwatu jest potrzeba zachowania walorów kulturowych.  Na terenie rezerwatu można odnaleźć wiele śladów długotrwałych przekształceń związanych z działalnością człowieka, dawne wyrobiska górnicze rudy żelaza, galmanu, galeny i srebra pozyskiwanych metodą odkrywkową. Liczne zapadliska, wykroty, głębokie leje (warpie), rumosz skalny, wały skały płonnej, usypiska i wystające z gruntu skały dolomitowe tworzą szczególny, unikatowy krajobraz.   


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja 1000 drzew na minutę - zapraszamy!

Zapraszamy do wzięcia udziału w Akcji  1000 DRZEW NA MINUTĘ

Lasy Państwowe jak co roku zaczynają wielką kampanię odnowieniową. W tym roku w RDLP Katowice zostanie wysadzone łącznie ok.  40 mln nowych drzew! Tytuł naszej akcji edukacyjno-promocyjnej, wynika z prostego przeliczenia liczby 500 mln drzew, corocznie sadzonych przez Lasy Państwowe na liczbę minut mieszczących się w całym roku.

Wszystkie osoby chcące wziąć udział w sadzeniu nowego pokolenia lasu zapraszamy dnia 7.04.2017 roku na godzinę 800 pod byłą leśniczówkę w Strzybnicy (50°29'00.5"N 18°46'55.4"E) Strzybnica, Pustki 1

 

 

Uwaga! Konieczna wcześniejsza informacja o chęci wzięcia udziału w akcji pod nr tel. 32 285 74 63.

Na miejscu zostaną Państwo zaopatrzeni w sprzęt oraz sadzonki i będą mogli własnoręcznie dać początek nowemu pokoleniu lasu a także dowiedzieć się więcej o podstawowych zadaniach hodowli lasu, jakie stoją przed leśnikami.

Aby wyhodować nowy las, leśnicy wysadzają uprzednio wyprodukowane w szkółkach leśnych sadzonki rodzimych gatunków drzew leśnych, lub tam, gdzie jest taka możliwość stwarzają warunki do naturalnego obsiewu. Nadleśnictwo Brynek korzysta z własnej szkółki leśnej Brzeźnica, na której corocznie produkuje ok. 2 mln. młodych drzewek wysadzanych następnie w lesie w zamian za drzewa wycięte. Zawsze w miejsce wyciętych drzew  Lasy Państwowe sadzą nowe, zgodnie zasadami zachowania trwałości i ciągłości użytkowania lasu. Dzięki temu mamy dostęp do odnawialnego, ekologicznego surowca jakim jest drewno a powierzchnia lasów w Polsce stale się zwiększa.

Chcąc wyhodować nowy las, leśnicy nie zapominają o prawach przyrody. Skład gatunkowy nowego drzewostanu musi być dopasowany zarówno do siedliska, a więc warunków glebowych i wodnych jak i specyficznych zadań, jakie stoją przed nowym pokoleniem. W naszych warunkach lasy muszą nie tylko pełnić funkcje produkcyjne, ale także chronić glebę, spełniać funkcje krajobrazowe i rekreacyjne. Dodatkowo są narażone na szkodliwy wpływ immisji przemysłowych, staramy się więc sadzić jak najwięcej drzew liściastych, bardziej odpornych na zanieczyszczenia. Wszystkie te aspekty są brane pod uwagę przy określaniu składu gatunkowego nowego lasu.

Jeśli chcą państwo dowiedzieć się więcej na ten temat, serdecznie zapraszamy do wspólnego sadzenia.

film instruktarzowy o sadzeniu drzew