urządzenie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

·         opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

·         analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

·         program ochrony przyrody,

·         określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rozdanie nagród w konkursie Przyrodniczo - Leśnym

Rozdanie nagród w konkursie Przyrodniczo - Leśnym

Nadleśnictwo Brynek wzorem lat ubiegłych zorganizowało kolejną już XIV edycję Konkursu Przyrodniczo – Leśnego. W tym roku przyjęliśmy formę konkursu plastycznego, do którego udziału zaprosiliśmy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczęszczające do szkół podstawowych, z terenu całego województwa śląskiego. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych i tematycznych:

1.      przedszkola – temat pracy „Mój wymarzony las",

2.      dzieci z klas I-III – „Moi leśni przyjaciele",

3.      dzieci z klas IV – VI – „I ja dbam o mój las".

Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu do nadleśnictwa nadesłano prawie 1200 prac z najdalszych zakątków naszego województwa między innymi z Żywca, Żor, Bielska – Białej, Czechowic – Dziedzic, Nędzy, Szczejkowic czy Świerklan. Prace były przemyślane,  dzieciom nie brakowało fantazji i świetnych pomysłów. Wykonały je różnymi technikami między innymi malowane kredkami, pastelami, farbami, wydzieranki, wyklejane plasteliną bibułą, rysowane węglem,  czy na szkle.

            Komisja konkursowa, w której skład weszła profesjonalna pani plastyk oraz pracownicy nadleśnictwa miała nie lada orzech do zgryzienia. Z takiej ilości pięknych prac, w które włożone było całe serce dzieci wybrać te wyjątkowe i niepowtarzalne. Po żmudnej, wielogodzinnej pracy zostało wybranych 10  prac z grupy wiekowej przedszkola (wszystkie równorzędne wyróżnienia) oraz po 6 prac w grupach szkół podstawowych (tj. 1, 2, 3 miejsce oraz 3 wyróżnienia).

Listę nagrodzonych dzieci można zobaczyć na stronie internetowej naszego nadleśnictwa tj. www.brynek.katowice.lasy.gov.pl.

17 października br. nadleśnictwo zaprosiło wszystkich laureatów na uroczyste wręczanie nagród. Zanim jednak dzieci odebrały dyplomy i przygotowane dla nich prezenty uczestniczyły w zajęciach z animatorem. Podczas tych zajęć każdy mógł spróbować swoich sił i nauczyć się robić zwierzęta z wiązanego sianka. Była to świetna zabawa zarówno dla dzieci jaki i dorosłych. A na koniec można było zabrać własnoręcznie zrobionego jelonka, wiewiórkę czy zajączka ze sobą. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę z ochrony przyrody, ekologii czy leśnictwa biorąc udział w zabawie „Leśne koło fortuny" czy posłuchać ciekawostek o pracy leśnika od naszych edukatorów. Najważniejszy dla nas był fakt, że wszystkie dziecięce buzie były uśmiechnięte i padały pytania czy podobny konkurs zorganizujemy za rok. Oczywiście że tak!

Do zobaczenia.