urządzenie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

·         opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

·         analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

·         program ochrony przyrody,

·         określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Uroczyste ślubowanie nowoprzyjętych do służby leśnej

Uroczyste ślubowanie nowoprzyjętych do służby leśnej

Z dumą i radością informujemy, że kolejny pracownik Nadleśnictwa Brynek złożył ślubowanie i został przyjęty w szeregi służby leśnej.

Ceremonia Ślubowania dnia 11 października, odbyła się już po raz drugi w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach z inicjatywy Dyrektora Wiesława Kucharskiego. W ten sposób brać leśna pragnie kultywować tradycje, przywiązanie do munduru i podkreślić zaszczytną rolę służby społeczeństwu, ojczyźnie i lasom. Wraz z naszym kolegą słowa Roty Ślubowania  wypowiedziało 33 pracowników nadleśnictw zgrupowanych w Dyrekcji Regionalnej w Katowicach.

Wydarzeniu towarzyszył pełny leśny ceremoniał. Uroczystość zaszczycili goście honorowi, z ust których, padło pod adresem nowo wstępujących w służbę leśną pracowników wiele ciepłych słów. Gościliśmy między innymi  Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach bryg. Jacka Kleszczewskiego, kapelana ks. Mikołaja Skawińskiego i dziekana wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – prof. dr hab. inż. Marcina Pietrzykowskiego.

Po uroczystym przyrzeczeniu, przyszła pora na gratulacje od przełożonych, rodzin i kolegów.