Użytki ekologiczne w Nadleśnictwie Brynek

UŻYTKI EKOLOGICZNE W NADLEŚNICTWIE BRYNEK

Na terenie Nadleśnictwa Brynek znajduje się trzy użytki ekologiczne.

 

  1. „Torfowisko w Kotach”  - Powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Śląskiego Nr 27/07 z dnia 14.06.2007r. znajduje się on w leśnictwie Potempa na terenie gminy Krupski Młyn. Jego powierzchnia została zwiększona Uchwałą Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 29 stycznia 2013 r. do 24,19 ha.  Celem ochrony jest zachowanie torfowisk, podmokłych łąk oraz fragmentów boru bagiennego.
  2. „Krotofil” – Powołany Uchwałą nr XXVIII/242/2021 Rady Gminy Tworóg w dniu 17.05.2021r. W/w użytek zajmuje powierzchnię 7,53 ha i położony jest w leśnictwie Strzybnica. Powstał w celu ochrony nieleśnych ekosystemów bagiennych, torfowiskowych, szuwarowych, łąkowych i zaroślowych. Na całym obszarze użytku ekologicznego ustalone zostały zadania ochrony czynnej, a nadzór nad nim został powierzony Wójtowi Gminy Tworóg.
  3. „Verona” – to najmłodszy użytek na terenie naszej jednostki, został powołany Uchwałą Nr LIII/711/22 Rady Miejskiej w Bytomiu  z dnia 24.01.2022r. Zajmuje powierzchnię 14,45 ha, a położony jest w leśnictwie Stolarzowice. Celem objęcia tego obszaru ochroną jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych obszaru po byłej kopalni rud galmanu „Verona” ze stanowiskami regionalnie rzadkich gatunków roślin, które ściśle związane są z prowadzona tutaj niegdyś działalnością wydobywczą rud cynkowo-ołowiowych. Dodatkowo sam teren zachował specyficzną, poprzemysłową rzeźbę co także stanowi o jego unikalnym charakterze i historycznej wartości dla regionu. 

 

Dla przypomnienia głównym powodem tworzenia użytków ekologicznych jest potrzeba objęcia ochroną niewielkich powierzchniowo obiektów, ale cennych pod względem przyrodniczym. Nie mogły one być objęte ochroną rezerwatową ze względu na niewielką powierzchnię i zazwyczaj mniejszą rangę ich walorów przyrodniczych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Grzybobranie 2019

Grzybobranie 2019

Jak co roku, gościliśmy u siebie młodych amatorów zbierania grzybów. Siódmego października, po raz kolejny w naszym nadleśnictwie urządziliśmy imprezę o nazwie  „Grzybobranie”. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad pięćdziesięcioro dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tworogu i Szkoły Podstawowej nr 4 z Bytomia, wraz z nauczycielami.

Przed udaniem się do lasu, spotkaliśmy się z uczestnikami w szkole w Tworogu, gdzie wspomogli nas pracownicy SANEPID-u (serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i profesjonalizm), którzy w krótkiej prezentacji opowiedzieli o zasadach obowiązujących podczas zbierania grzybów, zwrócili uwagę na możliwe pomyłki w rozpoznawaniu gatunków oraz przy okazji, poruszyli ważny temat związany z zagrożeniami ze strony kleszczy żyjących w lesie.

Po tym spotkaniu grzybiarze pod okiem leśników ruszyli do lasu, gdzie znajdowano podgrzybki, kanie, kurki, rydze i prawdziwki. Finał miał miejsce przy siedzibie nadleśnictwa, gdzie na strudzonych czekał poczęstunek, a najlepsi zbieracze – wyłonieni w wyniku komisyjnego ważenia zebranych grzybów – otrzymali nagrody.

Ponieważ grzybów w tym roku bez liku, nastrój uczestników był radosny, pomimo panującego zimna. Nie możemy się już doczekać kolejnej edycji!