użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

·         cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

·         cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

·         cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo Brynek prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 16 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 60 tys. m sześc. drewna.

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). W cięciach przedrębnych w 2013  r. w Nadleśnictwie Brynek pozyskano 15,3 tys. m sześc. grubizny, w cięciach rębnych – ponad 37,9 tys. m sześc., a w przygodnych – ponad 6,8 tys. m sześc. Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosna i świerk. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, dąb, jesion, klon, olsza i grab.

Część ilość drewna w Nadleśnictwie Brynek pochodzi z likwidacji szkód, spowodowanych niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, takich jak okiść, wiatrołomy oraz w wyniku wydzielania się posuszu. Podczas sanitarnego porządkowania lasu pozyskuje się od 10 do 15 proc. (średnio na przestrzeni ostatnich 30 lat – 15 proc.) całkowitej masy grubizny pozyskiwanej każdego roku w nadleśnictwie.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Brynek trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Brynek


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rozdanie nagród w konkursie Przyrodniczo - Leśnym

Rozdanie nagród w konkursie Przyrodniczo - Leśnym

Nadleśnictwo Brynek wzorem lat ubiegłych zorganizowało kolejną już XIV edycję Konkursu Przyrodniczo – Leśnego. W tym roku przyjęliśmy formę konkursu plastycznego, do którego udziału zaprosiliśmy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczęszczające do szkół podstawowych, z terenu całego województwa śląskiego. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych i tematycznych:

1.      przedszkola – temat pracy „Mój wymarzony las",

2.      dzieci z klas I-III – „Moi leśni przyjaciele",

3.      dzieci z klas IV – VI – „I ja dbam o mój las".

Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu do nadleśnictwa nadesłano prawie 1200 prac z najdalszych zakątków naszego województwa między innymi z Żywca, Żor, Bielska – Białej, Czechowic – Dziedzic, Nędzy, Szczejkowic czy Świerklan. Prace były przemyślane,  dzieciom nie brakowało fantazji i świetnych pomysłów. Wykonały je różnymi technikami między innymi malowane kredkami, pastelami, farbami, wydzieranki, wyklejane plasteliną bibułą, rysowane węglem,  czy na szkle.

            Komisja konkursowa, w której skład weszła profesjonalna pani plastyk oraz pracownicy nadleśnictwa miała nie lada orzech do zgryzienia. Z takiej ilości pięknych prac, w które włożone było całe serce dzieci wybrać te wyjątkowe i niepowtarzalne. Po żmudnej, wielogodzinnej pracy zostało wybranych 10  prac z grupy wiekowej przedszkola (wszystkie równorzędne wyróżnienia) oraz po 6 prac w grupach szkół podstawowych (tj. 1, 2, 3 miejsce oraz 3 wyróżnienia).

Listę nagrodzonych dzieci można zobaczyć na stronie internetowej naszego nadleśnictwa tj. www.brynek.katowice.lasy.gov.pl.

17 października br. nadleśnictwo zaprosiło wszystkich laureatów na uroczyste wręczanie nagród. Zanim jednak dzieci odebrały dyplomy i przygotowane dla nich prezenty uczestniczyły w zajęciach z animatorem. Podczas tych zajęć każdy mógł spróbować swoich sił i nauczyć się robić zwierzęta z wiązanego sianka. Była to świetna zabawa zarówno dla dzieci jaki i dorosłych. A na koniec można było zabrać własnoręcznie zrobionego jelonka, wiewiórkę czy zajączka ze sobą. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę z ochrony przyrody, ekologii czy leśnictwa biorąc udział w zabawie „Leśne koło fortuny" czy posłuchać ciekawostek o pracy leśnika od naszych edukatorów. Najważniejszy dla nas był fakt, że wszystkie dziecięce buzie były uśmiechnięte i padały pytania czy podobny konkurs zorganizujemy za rok. Oczywiście że tak!

Do zobaczenia.