użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

·         cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

·         cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

·         cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo Brynek prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 16 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 60 tys. m sześc. drewna.

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). W cięciach przedrębnych w 2013  r. w Nadleśnictwie Brynek pozyskano 15,3 tys. m sześc. grubizny, w cięciach rębnych – ponad 37,9 tys. m sześc., a w przygodnych – ponad 6,8 tys. m sześc. Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosna i świerk. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, dąb, jesion, klon, olsza i grab.

Część ilość drewna w Nadleśnictwie Brynek pochodzi z likwidacji szkód, spowodowanych niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, takich jak okiść, wiatrołomy oraz w wyniku wydzielania się posuszu. Podczas sanitarnego porządkowania lasu pozyskuje się od 10 do 15 proc. (średnio na przestrzeni ostatnich 30 lat – 15 proc.) całkowitej masy grubizny pozyskiwanej każdego roku w nadleśnictwie.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Brynek trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Brynek


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja 1000 drzew na minutę - zapraszamy!

Zapraszamy do wzięcia udziału w Akcji  1000 DRZEW NA MINUTĘ

Lasy Państwowe jak co roku zaczynają wielką kampanię odnowieniową. W tym roku w RDLP Katowice zostanie wysadzone łącznie ok.  40 mln nowych drzew! Tytuł naszej akcji edukacyjno-promocyjnej, wynika z prostego przeliczenia liczby 500 mln drzew, corocznie sadzonych przez Lasy Państwowe na liczbę minut mieszczących się w całym roku.

Wszystkie osoby chcące wziąć udział w sadzeniu nowego pokolenia lasu zapraszamy dnia 7.04.2017 roku na godzinę 800 pod byłą leśniczówkę w Strzybnicy (50°29'00.5"N 18°46'55.4"E) Strzybnica, Pustki 1

 

 

Uwaga! Konieczna wcześniejsza informacja o chęci wzięcia udziału w akcji pod nr tel. 32 285 74 63.

Na miejscu zostaną Państwo zaopatrzeni w sprzęt oraz sadzonki i będą mogli własnoręcznie dać początek nowemu pokoleniu lasu a także dowiedzieć się więcej o podstawowych zadaniach hodowli lasu, jakie stoją przed leśnikami.

Aby wyhodować nowy las, leśnicy wysadzają uprzednio wyprodukowane w szkółkach leśnych sadzonki rodzimych gatunków drzew leśnych, lub tam, gdzie jest taka możliwość stwarzają warunki do naturalnego obsiewu. Nadleśnictwo Brynek korzysta z własnej szkółki leśnej Brzeźnica, na której corocznie produkuje ok. 2 mln. młodych drzewek wysadzanych następnie w lesie w zamian za drzewa wycięte. Zawsze w miejsce wyciętych drzew  Lasy Państwowe sadzą nowe, zgodnie zasadami zachowania trwałości i ciągłości użytkowania lasu. Dzięki temu mamy dostęp do odnawialnego, ekologicznego surowca jakim jest drewno a powierzchnia lasów w Polsce stale się zwiększa.

Chcąc wyhodować nowy las, leśnicy nie zapominają o prawach przyrody. Skład gatunkowy nowego drzewostanu musi być dopasowany zarówno do siedliska, a więc warunków glebowych i wodnych jak i specyficznych zadań, jakie stoją przed nowym pokoleniem. W naszych warunkach lasy muszą nie tylko pełnić funkcje produkcyjne, ale także chronić glebę, spełniać funkcje krajobrazowe i rekreacyjne. Dodatkowo są narażone na szkodliwy wpływ immisji przemysłowych, staramy się więc sadzić jak najwięcej drzew liściastych, bardziej odpornych na zanieczyszczenia. Wszystkie te aspekty są brane pod uwagę przy określaniu składu gatunkowego nowego lasu.

Jeśli chcą państwo dowiedzieć się więcej na ten temat, serdecznie zapraszamy do wspólnego sadzenia.

film instruktarzowy o sadzeniu drzew