Gospodarka w nadleśnictwie

 

 

Podstawy gospodarowania w lasach określa Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. W dniu 22 kwietnia 1997 r. Rada Ministrów przyjęła dokument nazwany „Polityką Leśną Państwa", w którym zawarto między innymi określenie celów oraz priorytetów polityki państwa w stosunku do lasów.

 

Ustawa o lasach opiera gospodarkę w lasach na czterech zasadach:

 

o   trwałości utrzymania lasów – polega na obowiązku zachowania roślinności leśnej, naturalnych bagien, wprowadzeniu w ciągu 2 lat ponownie uprawy leśnej po wycięciu drzewostanu osiągającego wiek rębności, pielęgnowaniu i ochronie lasu, przebudowie drzewostanów dla osiągnięcia celów zawartych w planie urządzania lasu, racjonalnego użytkowania lasu w sposób zapewniający realizację wszystkich jego funkcji.

 

o   ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów poza dostarczaniem społeczeństwu surowca drzewnego las spełnia szereg innych funkcji, które dominują nad pozyskaniem w hierarchii ważności. Informacje o tym znajdą państwo w działach edukacja, turystyka oraz ochrona przyrody nadleśnictwo dokonuje inwentaryzacji lasów, prognozowania zmian w nich zachodzących i aktualizacji stanu zasobów leśnych czyli określenia wielkości powierzchni oraz masy tych zasobów, co pozwala na długoterminowe planowanie i optymalne wykorzystanie i ochronę zasobów leśnych.

 

o   zasady powiększania zasobów leśnych – jest realizowana poprzez zalesianie nowych gruntów czyli zwiększanie powierzchni lasów oraz poprzez zachowanie blisko połowy masy przyrostu drzew (na grubość), która powoduje stały wzrost zasobów leśnych liczonych w metrach sześciennych stojących na pniu.

 

o   zasada powszechnej ochrony lasów – realizowana jest poprzez wykonywanie zabiegów ochronnych zabezpieczających lasy przed pożarami, szkodliwymi owadami lub grzybami oraz ochronę gleb i wód leśnych. Informacje dodatkowe znajdą państwo tutaj

 

 Przeciętne roczne pozyskanie drewna w nadleśnictwie wynosi ok 50 tys. metrów sześciennych grubizny. Cenniki dot. sprzedaży detalicznej drewna znajdą państwo tutaj, sadzonek tutaj. Osoby zainteresowane zakupem drewna zapraszamy również na portal aukcyjny lasów państwowych e-drewno oraz portal leśno-drzewny.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Grzybobranie 2019

Grzybobranie 2019

Jak co roku, gościliśmy u siebie młodych amatorów zbierania grzybów. Siódmego października, po raz kolejny w naszym nadleśnictwie urządziliśmy imprezę o nazwie  „Grzybobranie”. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad pięćdziesięcioro dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tworogu i Szkoły Podstawowej nr 4 z Bytomia, wraz z nauczycielami.

Przed udaniem się do lasu, spotkaliśmy się z uczestnikami w szkole w Tworogu, gdzie wspomogli nas pracownicy SANEPID-u (serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i profesjonalizm), którzy w krótkiej prezentacji opowiedzieli o zasadach obowiązujących podczas zbierania grzybów, zwrócili uwagę na możliwe pomyłki w rozpoznawaniu gatunków oraz przy okazji, poruszyli ważny temat związany z zagrożeniami ze strony kleszczy żyjących w lesie.

Po tym spotkaniu grzybiarze pod okiem leśników ruszyli do lasu, gdzie znajdowano podgrzybki, kanie, kurki, rydze i prawdziwki. Finał miał miejsce przy siedzibie nadleśnictwa, gdzie na strudzonych czekał poczęstunek, a najlepsi zbieracze – wyłonieni w wyniku komisyjnego ważenia zebranych grzybów – otrzymali nagrody.

Ponieważ grzybów w tym roku bez liku, nastrój uczestników był radosny, pomimo panującego zimna. Nie możemy się już doczekać kolejnej edycji!