Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpieczniej w naszych lasach

Bezpieczniej w naszych lasach

9 i 10 kwietnia, przy współudziale Państwowej Inspekcji Pracy oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla naszych pracowników fizycznych oraz zaproszonych pracowników i podwykonawców Zakładu Usług Leśnych świadczącego usługi na terenie Nadleśnictwa Brynek. W szkoleniu jako słuchacze udział wzięli także pracownicy terenowi nadleśnictwa tj. inżynierowie nadzoru, leśniczowie, podleśniczowie, gajowi, stażyści.

Szkolenie składało się z części teoretycznej dotyczącej oceny zagrożeń w związku z wykonywaną pracą, metod ochrony przez zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, kształtowania warunków pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp, postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Część praktyczna obejmowała prezentację technik ścinki drzew oraz weryfikację praktycznych umiejętności naszych pracowników zajmujących się pozyskaniem drewna.

Prace leśne są jednymi z najbardziej niebezpiecznych i wymagających. Co roku mamy do czynienia w lasach Państwowych z wypadkami ciężkimi i śmiertelnymi. Stąd szczególna troska o bezpieczeństwo i właściwe zabezpieczenia a także ciągłe dążenie do dokształcania kadry i minimalizowanie zagrożenia.