Hodowla

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

 

W Nadleśnictwie Brynek odnowienia obejmują rocznie ok. 168 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Corocznie Nadleśnictwo Brynek pielęgnuje ok. 300 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 100 ha, czyszczenia późne – na 170 ha, trzebieże wczesne – na 240 ha, a trzebieże późne – na ok. 560 ha.

Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.

Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.

Monitoring zmian dotyczących pozyskania drewna, wybranych zagadnień z hodowli lasu (odnowień, zalesień, zabiegów pielęgnacyjnych i oceny upraw) mogą Państwo pobrać tutaj


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie z Seniorami

Spotkanie z Seniorami

W słoneczny czwartek 13 września 2018 r. zawitała do Nadleśnictwa Brynek liczna grupa Seniorów - 55 osób - ze Zrzeszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Rybnej koło Tarnowskich Gór.

Zajęcia dla gości przeprowadziła jedna z edukatorek z tutejszego nadleśnictwa,
 na co dzień podleśniczy leśnictwa Łabędy - Pani Patrycja Lasota.

Pierwsza część spotkania odbyła się w budynku izby edukacji leśnej. Goście zapoznali się ze specyfiką zawodu leśnika, dowiedzieli się jak wiele różnorodnych obowiązków czeka codziennie w terenie na leśniczego. Pani edukator opowiedziała o ochronie i hodowli lasu, o produkcji szkółkarskiej i odnawianiu powierzchni po pozyskaniu drewna. Zapoznała też uczestników ze strukturą Lasów Państwowych i zadaniami związanymi z ochroną przeciwpożarową, a Seniorzy mogli zobaczyć stojący przy nadleśnictwie helikopter, czekający w gotowości na sygnał do gaszenia pożaru lasu.

Z dużym zainteresowaniem słuchano także opowieści leśniczki o zwierzętach zamieszkujących brynkowskie  lasy, o ich zwyczajach i zachowaniach.  Można było je również zobaczyć z bliska - w postaci dioramy eksponowanej w budynku.

Druga cześć zajęć odbyła się w lesie, na ścieżce edukacyjnej. Goście
z przy paśniku z zaciekawieniem słuchali o dokarmianiu zwierząt zimą i zobaczyli, jak wyglądają lizawki, dowiedzieli się o orientowaniu się w lesie na podstawie słupków oddziałowych, o zagrożeniach dla drzewostanów od zwierzyny płowej czy owadów – na planszach usytuowanych na ścieżce zapoznali się z zasadą działania pułapek feromonowych i zobaczyli liczne budki lęgowe dla ptaków, słuchając w jakim celu są wywieszane w lasach. 

Uczestnicy zajęć zobaczyli jak wygląda powierzchnia, gdzie jeszcze niedawno pozyskiwano drewno, a dziś rosną młode sosny, świerki i modrzewie oraz zmineralizowany pas przeciwpożarowy – sposób w jaki zabezpieczamy miejsca udostępniane Społeczeństwu.

Po spacerze w lesie Seniorzy spędzili miło czas na rozmowach i odpoczynku pod wiatami przy lesie w pobliżu  siedziby Nadleśnictwa Brynek.