Sprzedaż polowań w OHZ Dulowa Nadleśnictwo Chrzanów

Nadleśnictwo Brynek podaje do informacji ofertę łowiecką - możliwość wykonywania polowań na terenie OHZ LP Dulowa Nadleśnictwa Chrzanów. 

Poniżej link do oferty łowieckiej.
Oferta OHZ LP Dulowa


Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Brynek jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 600 szt., saren 1500 szt., a dzików 880 szt. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę.

Na terenie naszego nadleśnictwa bytuje zwierzyna drobna: lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i jenoty.

Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne.

Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Corocznie na przełomie lutego - marca przeprowadza się inwentaryzację zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.

Zgłoszenia szkód w uprawach i płodach rolnych OHZ LP „Tworóg”

Nadleśnictwo Brynek kierując się należytym biegiem spraw związanych z szacowaniem szkód łowieckich powodowanych przez zwierzynę w uprawach i płodach rolnych na terenie obwodu łowieckiego nr 90, wchodzącego w skład zarządzanego Ośrodka Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych „Tworóg”, jak i Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16.04.2019 r. ws. szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych oraz art. 46 ust. 3. Ustawy z dnia 13.10.1995 r. Prawo łowieckie informuje, że zgłoszenia (wnioski) szkód od zwierzyny występujące na terenie obwodu w/w należy kierować bezpośrednio w formie:

a) papierowej na adres;

PGL LP Nadleśnictwo Brynek

ul. Grabowa 3, Brynek

42-690 Tworóg

lub

b) elektronicznej na adres e-mail;

brynek@katowice.lasy.gov.pl


Jednocześnie kierując się dokumentami prawa powszechnego w/w Nadleśnictwo Brynek przypomina, że wnioski składane przez poszkodowane osoby w swojej treści zawierać muszą w szczególności takie dane jak (art. 46 ust. 4 ustawy):

- imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych,

- wskazanie miejsca wystąpienia szkody,

- wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.

Braki formalne podczas zgłoszenia szkody o których mowa wyżej, mogą skutkować trudnościami (do momentu wyjaśnienia) z dokonaniem szacowania szkody łowieckiej – co zdaniem Nadleśnictwa, nie będące w takim przypadku wynikiem winy Zarządcy obwodu łowieckiego. W skrajnych przypadkach braków formalnych i niemożliwości ich wyjaśnienia/uzupełnienia, będących winą zgłaszającego, może dojść do niewyszacowania szkody łowieckiej przez Zarządcę obwodu łowieckiego i pozostawienia sprawy bez dalszego biegu.

Dodatkowo zgodnie z regulacjami prawa powszechnego wniosek o szacowanie szkody łowieckiej składa się w odpowiednim terminie od stwierdzenia szkody w terenie oraz w czasie umożliwiającym dokonanie szacowania ewentualnych strat na uszkodzonej powierzchni.

Celem ułatwienia dokonywania zgłoszenia poniżej do pobrania druk zgłoszenia szkody.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienne zbiory nasion

Jesienne zbiory nasion

Uczniowie TL w Brynku podczas jesiennego zbioru nasion.

Aby należycie zrealizować zadania odnowieniowe i zalesieniowe, które przewidziane są w planach gospodarczych leśnicy co roku muszą dokonać zbioru odpowiedniej ilości nasion.

W Nadleśnictwie Brynek w jesienny zbiór nasion zaangażowani byli także przyszli leśnicy – uczniowie Technikum Leśnego w Brynku. Młodzież uczestniczyła w zbiorze żołędzi i bukwi.

Wprowadzenie w tematykę zajęć, którego dokonał Leśniczy Leśnictwa Stolarzowice Pan Waldemar Kempny zostało wysłuchane przez uczniów z wielkim zainteresowaniem. Poczynając od  charakterystyki leśnictwa z opisem osobliwości przyrodniczych, poprzez instruktarz stanowiskowy, aż po elementy wiedzy szkółkarskiej. Leśniczy ze znaną sobie swadą przekazał młodzieży wiele ciekawych i cennych informacji zawodowych.

Po praktycznym pokazie selekcji materiału uczniowie ruszyli do pracy.

Tego dnia zebrano ok. 40 kg żołędzi i niewielkie ilości nasion buka; podczas kolejnych zajęć terenowych uczniowie systematycznie podnosili ten wynik. Ogółem na potrzeby Nadleśnictwa Brynek podczas jesiennego zbioru zebrano ok. 3,5 tony żołędzi oraz 250 kg nasion buka, do tego zbioru „dorzucili się” także uczniowie TL.
 

Z zebranych nasion zostaną wyprodukowane sadzonki dębu na szkółce Brzeźnica, następnie zostaną one posadzone na powierzchni tworząc tzw. uprawę leśną.

Leśniczemu szkółkarzowi udaje się wyhodować 160 sztuk sadzonek z 1 kg żołędzi.

Nadleśnictwo Brynek corocznie wysadza sadzonki dębu w ilości około 195 tys. na powierzchni 27 hektarów upraw leśnych, natomiast buk zostanie wysadzony na 24 hektarach.