Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Najwięcej lasów prywatnych znajduje się w północnej i zachodniej części zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa. Są to przeważnie małe i bardzo małe kompleksy położone przy kompleksach lasów będących w zarządzie  Nadleśnictwa lub porozrzucane wśród użytków rolnych, terenów osiedlowych i wzdłuż cieków wodnych. Zajmują one powierzchnie od kilku arów do kilku hektarów.

Od dnia 1 stycznia 2017 roku Nadleśnictwo Brynek nie prowadzi nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa w żadnym ze starostw będących w jego zasięgu administracyjnym.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację Bytów 2018

Załoga na medal.

Pracownicy Nadleśnictwa Brynek po raz kolejny wzięli udział w Mistrzostwach Polski Leśników w Biegu na Orientację. Zawody odbyły się w dniach 25-26 maja 2018r. a zorganizowane zostały przez Nadleśnictwo Bytów (RDLP Szczecinek) oraz Fundację Sport i Przyroda Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację.

Nadleśnictwo Brynek reprezentowała czwórka zawodników w składzie: Dawid Lis oraz Agnieszka, Paweł i Marysia Drabek.

Pierwszego dnia odbył się bieg sprinterski w okolicach krzyżackiego zamku pochodzącego z przełomu XIV i XV wieku w Bytowie. Zawodnicy mieli do pokonania trasę, która wiodła po rynku i krętych uliczkach tego urokliwego miasteczka. Największym wyzwaniem był wdrapywanie się po punkty zlokalizowane na wałach przy średniowiecznym zamku. Po pięciu latach startów naszych pracowników w końcu udało się wywalczyć medale w biegu sprinterskim i to od razu 3 (jeden srebrny Marysia Drabek wśród młodziczek  tj. dziewczynki do 14 lat oraz dwa brązowe w kategorii seniorów Agnieszka i Paweł Drabek).

Kolejnego dnia odbył się bieg mistrzowski tzw. klasyk po lasach Nadleśnictwa Bytów. Trasy okazały się bardzo wymagające nawet dla biegaczy z dużym doświadczeniem. Teren bardzo różnorodny, z bogatym runem i podszytem, trudny do przejścia, pofałdowany z licznymi drobnymi zbiornikami wodnymi i bagnami. Tego dnia udało się wywalczyć dwa medale.  Jeden złoty i tytuł Mistrzyni Polski w biegu na orientację zdobyła Marysia Drabek w kategorii K10 (tj. dziewczynki do 10 lat), która najszybciej pokonała trasę ok. 2 km i odnalazła wszystkie sześć punktów niezbędnych do zaliczenia trasy. Drugi srebrny medal zdobyła Agnieszka Drabek w kategorii K 35. W tym wypadku trasa miała długość 5,1 km w linii prostej – po azymutach i 13 punktów do odnalezienia w terenie.

Z mistrzostw wróciliśmy z dorobkiem 5 medali i możemy stwierdzić, że były to najbardziej udane zawody w biegu na orientację w jakich do tej pory wystartowaliśmy.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Nadleśnictwu Bytów za organizację tego przedsięwzięcia, w którym uczestniczyło ponad 150 leśników i ich rodzin. Była to niewątpliwie okazja do spotkania, rozmów,  wymiany doświadczeń i zawiązywania nowych znajomości pomiędzy pracownikami Lasów Państwowych z całej Polski. Warto dodać, że Nadleśnictwo Bytów w sierpniu ubiegłego roku doświadczyło siły żywiołu. Szalejący huragan zniszczył ponad 2800 ha lasu. A mimo to pracownicy tej jednostki mieli dość siły i zapału aby zorganizować dla nas mistrzostwa. W dniu 27 maja zorganizowana została przez organizatorów wycieczka po terenach poklęskowych, gdzie każdy mógł na własne oczy przekonać się o niszczycielskiej sile żywiołu.

Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku w Kościerzynie.