Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Cietrzewisko" 2017 za nami

"Cietrzewisko" 2017 za nami

Nasze Nadleśnictwo, wzorem ubiegłych lat, wzięło udział w Pikniku Leśno-Łowieckim „Cietrzewisko”. Wydarzenie odbyło się w tym roku 12 sierpnia, na terenie Parku przy Pałacu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

Organizatorem tej cyklicznej imprezy jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach, Polskim Związkiem Łowieckim, Nadleśnictwem Koszęcin oraz Gminą Koszęcin.

W tym roku, dodatkowo odbyły się również Śląskie Mistrzostwa Drwali, mocno rozbudowane o dodatkowe atrakcje, VII Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej  oraz po raz pierwszy Konkurs Sygnalistów Myśliwskich.

Po raz pierwszy, poza ofertą edukacyjną, Lasy Państwowe zaprezentowały projekty rozwojowe „Zdrowa żywność z polskich lasów” oraz „Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z Naturą”. Uczestnicy pikniku mogli zapoznać się z założeniami projektów a także spróbować dziczyzny oraz zbudować własnoręcznie drewniany domek.

Poza naszą ekipą edukatorów, na pikniku pojawiły się stoiska nadleśnictw Katowice, Świerklaniec oraz Zawadzkie.

Z naszej strony przygotowaliśmy szereg atrakcji, które cieszyły się sporym powodzeniem. Na stoisku Nadleśnictwa Brynek można było zbić budkę lęgową, wziąć udział w konkursie bilardu holenderskiego, zobaczyć z bliska zwierzęta leśne (eksponaty pochodzące z naszej izby przyrodniczo - leśnej), nabić cechówkę czy wypalić wzory na krążku drewna.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i serdecznie zapraszamy na „Cietrzewisko” w przyszłym roku!