Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienne zbiory nasion

Jesienne zbiory nasion

Uczniowie TL w Brynku podczas jesiennego zbioru nasion.

Aby należycie zrealizować zadania odnowieniowe i zalesieniowe, które przewidziane są w planach gospodarczych leśnicy co roku muszą dokonać zbioru odpowiedniej ilości nasion.

W Nadleśnictwie Brynek w jesienny zbiór nasion zaangażowani byli także przyszli leśnicy – uczniowie Technikum Leśnego w Brynku. Młodzież uczestniczyła w zbiorze żołędzi i bukwi.

Wprowadzenie w tematykę zajęć, którego dokonał Leśniczy Leśnictwa Stolarzowice Pan Waldemar Kempny zostało wysłuchane przez uczniów z wielkim zainteresowaniem. Poczynając od  charakterystyki leśnictwa z opisem osobliwości przyrodniczych, poprzez instruktarz stanowiskowy, aż po elementy wiedzy szkółkarskiej. Leśniczy ze znaną sobie swadą przekazał młodzieży wiele ciekawych i cennych informacji zawodowych.

Po praktycznym pokazie selekcji materiału uczniowie ruszyli do pracy.

Tego dnia zebrano ok. 40 kg żołędzi i niewielkie ilości nasion buka; podczas kolejnych zajęć terenowych uczniowie systematycznie podnosili ten wynik. Ogółem na potrzeby Nadleśnictwa Brynek podczas jesiennego zbioru zebrano ok. 3,5 tony żołędzi oraz 250 kg nasion buka, do tego zbioru „dorzucili się” także uczniowie TL.
 

Z zebranych nasion zostaną wyprodukowane sadzonki dębu na szkółce Brzeźnica, następnie zostaną one posadzone na powierzchni tworząc tzw. uprawę leśną.

Leśniczemu szkółkarzowi udaje się wyhodować 160 sztuk sadzonek z 1 kg żołędzi.

Nadleśnictwo Brynek corocznie wysadza sadzonki dębu w ilości około 195 tys. na powierzchni 27 hektarów upraw leśnych, natomiast buk zostanie wysadzony na 24 hektarach.