Natura 2000
 

Na terenie naszego nadleśnictwa znajduje obszar NATURA 2000 Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie.

Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie położone są częściowo na gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa Brynek. Z ogólnej powierzchni obszaru ochrony 3490,80 ha w jego skład zaliczono 945,77 ha gruntów Lasów Państwowych zarządzanych przez Nadleśnictwo Brynek.

Obszar Podziemi Tarnogórsko-Bytomskich został wyznaczony w celu ochrony siedlisk bytowania kilku gatunków nietoperzy i aktualnie nie posiada planu zadań ochronnych.

Obszar ten stanowią wyrobiska podziemne po eksploatacji kruszców metali ciężkich. Jest to jeden z największych systemów podziemnych na świecie. Wyrobiska te powstawały od XII do XX wieku, a obecnie liczą ponad 300 km chodników oraz liczne komory i wybierki. Podziemia te obejmują 5 sztolni odwadniających, liczne szyby i odsłonięcia w kamieniołomach.

 

- Europejska przestrzeń przyrodnicza.

Powiązanie wewnętrzne i zewnętrzne ostoi przyrodniczych Natura 2000 z elementami systemu krajowego realizowane jest przez zespół korytarzy europejskiej sieci ekologicznej ECONET PL. 

W granicach Nadleśnictwa Brynek obejmuje on korytarze ekologiczne ECONET – Lasy Lublinieckie- Wyżyna Śląska(KP6) i Lasy Lublinieckie-  Wyżyna Krakowsko-Częstochowska(KP 7) o znaczeniu ponadregionalnym, oraz korytarz ekologiczny o znaczeniu krajowym-  Mała Panew(51k).

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sobotnie sprzątanie w leśnictwie Nowa Wieś

Sobotnie sprzątanie w leśnictwie Nowa Wieś

Nasze Nadleśnictwo wsparło w sobotę 29 września akcję sprzątania lasu zorganizowaną przez Koło Łowieckie Młody Leśnik, Stowarzyszenie Pomocy Bezdomnym Zwierzętom Kocimiętka, Stowarzyszenie Zabrze Dla Każdego i Stowarzyszenie Straży Ochrony Przyrody.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, w akcji wzięło udział  blisko 140 osób. Uczestnikom udało się zebrać 20 m3 odpadów, które następnie Nadleśnictwo zutylizowało.

Wysprzątano teren wzdłuż dróg Boruszowice – Pniowiec, Mikołeska – Osiek oraz drogi prowadzącej do papierni w Boruszowicach. Po pracy uczestnicy akcji zasiedli do wspólnego posiłku. Rozdano także upominki przygotowane przez SPBZ Kocimiętka.

Niestety, pomimo zaangażowania i pracy ochotników, duża część odpadów nadal zalega wzdłuż popularnych tras pieszych i rowerowych w naszych lasach, dając smutne świadectwo nieposzanowania przyrody i jej praw przez niektórych odwiedzających.

Tym bardziej cieszy zapał organizatorów i ciepłe przyjęcie społeczności lokalnej, z jakim spotkała się akcja. Serdecznie dziękujemy za ten piękny gest i zachęcamy do dbałości o nasze wspólne dobro, jakim są lasy na co dzień.