Orienteering w naszym nadleśnictwie

Zapraszamy Państwa do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury. W tutejszych lasach przy Nadleśnictwie stworzyliśmy trasy do orientacji sportowej czyli orienteeringu. Na temat tej dyscypliny można przeczytać w naszej broszurze.

Cała zabawa polega na tym, że ściągamy sobie z naszej strony mapę. Są one zamieszczone w różnych skalach: 1:5000, 1:10000, 1:15000. Jeżeli chcemy spróbować swoich sił po raz pierwszy w biegu lub marszu na orientację to pobieramy i drukujemy mapę 1:10000 oraz dodatkowo 1:5000, która pokazuje więcej szczegółów i pomoże nam łatwiej znaleźć punkty. Dodatkowo należy sobie wydrukować kartę startową, na której będziemy zaznaczać obecność na punktach kontrolnych i czas pokonania trasy. Na mapie czerwonymi kółkami zaznaczone są miejsca, w których znajdują się punkty, a obok nich napisana jest liczba z ich numerem w terenie. Start i meta znajdują się przy wiacie obok placu zabaw – na mapie jest to trójkąt z podwójnym kółkiem. Mając mapę i kartę startową stajemy na starcie i orientujemy mapę z terenem korzystając z charakterystycznych szczegółów, jak np. drogi - pomocny może być nam w tym kompas. Następnie odnajdujemy punkty według podanej  kolejności. Punkty to słupki z tabliczkami, na których znajdują się ich numery. Na słupkach znajduje się również perforator, którym podbijamy naszą kartę. Odnalazłszy wszystkie punkty docieramy na metę i odnotowujemy swój czas pokonania trasy.

Do jazdy rowerowej na orientację posługujemy się mapą: 1:15000.

Niżej podane są kolejności punktów do znalezienia w poszczególnych wariantach tras( numer kolejnego punktu i jego numer w terenie) oraz długość tras w linii prostej (w rowerowej długość rzeczywista będzie większa i zależna od wybranych przez nas dróg) . Można je sobie oczywiście modyfikować i znajdować w kolejności zależnej tylko od nas.

Wszystkie informacje na temat orienteeringu w Nadleśnictwie Brynek udziela:

 Paweł Drabek   tel. 601551675

 

Życzymy udanej zabawy.

 

 

Rodzaje tras:

 

- biegowa łatwa: – dł. 1,3km

1-31, 2-32, 3-34, 4-35, 5-43 – dł. 1,3km

 

- biegowa trudna: – dł. 3,7km

1-31, 2-36, 3-37, 4-38, 5-39, 6-40, 7-41, 8-42, 9-34, 10-35, 11-43

 

- rowerowa łatwa: – dł. 4,5km (w linii prostej)

1-31, 2-45, 3-33, 4-32, 5-54, 6-55, 7-34, 8-44

 

- rowerowa trudna: – dł. 9,5km (w linii prostej)

1-45, 2-46, 3-47, 4-48, 5-49, 6-50, 7-51, 8-52, 9-53, 10-54, 11-55, 12-44


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Grzybobranie – leśny savoir vivre

Grzybobranie – leśny savoir vivre

Sezon grzybowy w pełni, w związku z czym, chcielibyśmy przybliżyć Państwu kilka zagadnień związanych ze zbiorem aromatycznych przysmaków.

Po garść przydatnych informacji ogólnych odsyłamy Państwa na główną stronę Lasów Państwowych, gdzie można się dowiedzieć,  jak zbierać i przechowywać grzyby (wycinać czy wykręcać – odwieczny dylemat rozwiązany!) a także gdzie zgłosić się po pomoc w ich rozpoznawaniu. W tym ostatnim pomocny może okazać się także artykuł, który ukazał się tutaj

 

Z naszej strony, dodajemy kilka informacji dotyczących zachowania się w lesie.

 

Przede wszystkim pragniemy Państwa uczulić – na większość dróg leśnych nie wolno wjeżdżać samochodem, ani innym pojazdem silnikowym (podstawa prawna - art. 29.1 Ustawy o Lasach)! Praktycznie można to zrobić tylko wtedy, kiedy droga jest oznaczona odpowiednimi znakami dopuszczającymi ruch. Zapraszamy do lasu pieszo lub rowerem, a samochody proponujemy zostawić na wyznaczonych miejscach postoju pojazdów. Umili to zarówno pobyt Państwu, jak i innym użytkownikom lasu, nienarażonym na hałas, spaliny i utrudnienia w poruszaniu się. Pamiętajmy, że pozostawienie przejezdnych dróg ma kluczowe znaczenie w przypadku pożaru w lesie. Uchroni to także Państwa przed ewentualnym mandatem, gdyż można nieświadomie popełnić wykroczenie (art. 161 kodeksu wykroczeń).

 

Przypominamy także, że chociaż w naszych polskich lasach nie ma żadnych poważnych ograniczeń dotyczących zbioru grzybów, a także nie występują limity ilościowe, należy mieć na uwadze, że nie zbieramy grzybów chronionych. Informacje o nich znajdą Państwo w atlasach lub rozporządzeniu Ministra Środowiska z roku 2014 w sprawie ochrony gatunkowej grzybów . Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niedozwolone jest także niszczenie grzybów i grzybni. Nie kopmy tych, które okazały się niejadalne, lub robaczywe! Nie tylko niszczymy w ten sposób przyrodę, ale i narażamy się na konsekwencje: art. 163 kodeksu wykroczeń mówi: Kto w lesie rozgarnia ściółkę i niszczy grzyby lub grzybnię, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Z kolei w art. 153 czytamy: Art. 153. § 1. Kto w nienależącym do niego lesie:

1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,

2) zbiera mech lub ściółkę,

3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,

4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany

Tak więc, chociaż las jest dla wszystkich, powinniśmy się w nim zachowywać jak goście szanujący gospodarza. Nie raz pracowników naszego nadleśnictwa zaskoczył smutny widok zniszczonego runa, poprzewracane grzyby a do tego stosy śmieci pozostawione w lesie, w okresie największego wysypu grzybów. Co roku wywozimy z lasu przeszło 250 m3 odpadów!  Apelujemy o zabieranie swoich śmieci ze sobą (ich pozostawienie może skutkować grzywną – art. 162. § 1 kodeksu wykroczeń). Jeśli nieobca jest Państwu troska i bezinteresowność w dbaniu o wspólne dobro, zachęcamy także do wzięcia udziału w akcji - wyzwaniu #Zabierz5zlasu

Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby nasz skarb – lasy zachować w jak najlepszym stanie.