PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień Drzewa w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie – 7 października 2018 r.

Dzień Drzewa w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie – 7 października 2018 r.

Na odwiedzających Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie w dniu świętowania Dnia Drzewa czekało wiele atrakcji. Pogodny niedzielny dzień zachęcał odwiedzających do zabawy i nauki, nie tylko na naszym „leśnym stoisku” ale również do aktywnego udziału w innych atrakcjach przygotowanych przez Organizatora wydarzeniach: warsztatach laboratoryjnych „DENDROCHEMIA” , warsztatach  mikroskopowych - „drzewo pod lupą”, warsztatach stolarskich oraz kiermaszu rękodzieła.

 

Całe rodziny uczestniczyły w warsztatach plastycznych organizowanych na stoisku edukacyjno-promocyjnym Nadleśnictwa Brynek. Tematem przewodnim było oczywiście przedstawienie DRZEWA. Niektóre z prac były bardzo realistycznym odzwierciedleniem wyglądu „bohatera dnia” inne natomiast pokazywały, jak nieograniczona jest dziecięca wyobraźnia i ile kreatywności oraz inwencji twórczej drzemie w młodych ludziach – ukazując przepiękne „baśniowe wcielenia” drzew.

 

Dla starszych dużą atrakcją była zabawa w kalambury słowne, dorośli i młodzież mieli okazję przypomnieć sobie kulturowe znaczenie lasu w kształtowaniu zwrotów językowych, tradycyjnych powiedzeń i maksym a także zastosowanie porównań leśnych, przyrodniczych w ludowych mądrościach zawartych w przysłowiach. Przygotowane kalambury wykonano oczywiście z materiałów recyklingowych. Uczestnicy zabawy otrzymali prosty instruktarz, jak można wykonać taką grę we własnym zakresie i -praktycznie bezkosztowo- pobawić się z dziećmi już podczas jej przygotowania a także podczas „potyczek słownych”. Kultura języka oraz troska o jego bogactwo mogą być kształtowane przez tego typu proste i miłe zabawy.

 

Dla najmłodszych przygotowaliśmy kącik zabaw drewnianymi klockami, który również cieszył się zainteresowaniem – podczas zabawy pociech ich rodzice mieli okazję zapoznać się z informacjami o różnorodnych zastosowaniach drewna.

 

Nagrodami za wykonanie prac plastycznych i ułożenie poprawnego brzmienia przysłów związanych z drzewami i lasem – były sadzonki drzewek rodzimych gatunków oraz krzewów ozdobnych i interesujące publikacje o tematyce przyrodniczej dla starszych                i młodszych. Bardzo dużym powodzeniem wśród odwiedzających nasze stoisko cieszyła się mapa turystyczna Nadleśnictwa Brynek – wydawnictwo to zostało rozdystrybuowane w tym dniu w nakładzie ponad  200 egzemplarzy.

 

Pogadankę dla dzieci „OD NASIONKA DO WIELKIEGO LASU” wygłosił przedstawiciel Nadleśnictwa Brynek - Pan Maciej Hulbój Leśniczy Leśnictwa Nowa Wieś. Dzieci                     i dorośli słuchacze obecni na sali wykładowej z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści leśniczego o tym, jak przebiega cykl życia drzewa, o poszczególnych etapach, fazach jego życia i roli leśników w kształtowaniu, utrzymaniu i pomnażaniu zasobów leśnych naszego Kraju.

 

Wykład na temat fauny martwego drewna wygłosiła Pani dr Magdalena Maślak, przedstawiając audytorium niezwykłą różnorodność tych organizmów oraz szeroką gamę wypracowanych przez nie przystosowań do życia w specyficznym środowisku.

 

Radzionkowski Dzień Drzewa dowiódł jak dużą sympatią i szacunkiem cieszą się drzewa wśród nas, mieszkańców Śląska.

 

Dziękujemy za udział w warsztatach i wszystkie Państwa pytania dotyczące drzew, lasu oraz ekologii i ochrony środowiska.