Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

1 000 drzew na minutę – jak przebiegała akcja?

1 000 drzew na minutę – jak przebiegała akcja?

Celem akcji było skupienie prowadzonych przez poszczególne nadleśnictwa wydarzeń związanych z sadzeniem z udziałem lokalnych społeczności pod jednym, wspólnym hasłem „1000 drzew na minutę".

W naszym Nadleśnictwie do akcji zaprosiliśmy zarówno okolicznych mieszkańców, młodzież ze szkół jak i grupy zorganizowane.

Na nasze zaproszenie odpowiedziała delegacja pracowników Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., oddział w Świerklanach. Dnia 6 kwietnia 65 pracowników Gaz – Systemu pojawiło się na uprawie w leśnictwie Strzybnica, gdzie zostali przywitani przez Pana Nadleśniczego. Następnie leśniczy – gospodarz terenu zapoznał zebranych z techniką sadzenia. Łącznie udało się posadzić 5 000 sadzonek sosny! Uczestnikom dopisywała pogoda i dobre nastoje.

Kilka dni później,  13 kwietnia podobne spotkanie odbyło się przy udziale 32 uczniów klas drugich publicznego Gimnazjum w Brynku. Choć i tym razem nie brakowało zapału, pogoda nieco pokrzyżowała plany związane z sadzeniem. Pomimo wszystko, każdemu z uczestników udało się posadzić kilkadziesiąt drzewek i tym samym zapoczątkować nowe pokolenie lasu.

Nasi pracownicy mieli także okazję uczestniczyć w dnia 12 kwietnia, w sadzeniu dębów przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ziemięcicach. W trakcie uroczystego pikniku leśnicy przeprowadzili zajęcia edukacyjne wykorzystując sadzonki, oraz części drzew dorosłych jak szyszki, liście, ulistnione pędy, dzięki czemu udało się przybliżyć niewidomym podopiecznym ośrodka kwestie dbałości o drzewka i środowisko naturalne.

Nadleśnictwo akcję 1 000 drzew na minutę zakończyło dnia 24 kwietnia. Ostatnie nasadzenia na prawie 4 hektarowej powierzchni uprawy w leśnictwie Strzybnica wprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. St. Morawskiego w Brynku. Jak na przyszłych leśników przystało, doskonale poradzili sobie z zadaniem.

Efekty wspólnych wysiłków będziemy mogli obserwować już za kilkadziesiąt lat, kiedy miejsce niewielkich sadzonek zajmie nowe pokolenie szumiącego, zielonego lasu ;) Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej akcji, mamy nadzieję, że kontakt z przyrodą dał Państwu wiele satysfakcji i zapraszamy do kolejnych wspólnych przedsięwzięć.