Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Grzybobranie 2019

Grzybobranie 2019

Jak co roku, gościliśmy u siebie młodych amatorów zbierania grzybów. Siódmego października, po raz kolejny w naszym nadleśnictwie urządziliśmy imprezę o nazwie  „Grzybobranie”. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad pięćdziesięcioro dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tworogu i Szkoły Podstawowej nr 4 z Bytomia, wraz z nauczycielami.

Przed udaniem się do lasu, spotkaliśmy się z uczestnikami w szkole w Tworogu, gdzie wspomogli nas pracownicy SANEPID-u (serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i profesjonalizm), którzy w krótkiej prezentacji opowiedzieli o zasadach obowiązujących podczas zbierania grzybów, zwrócili uwagę na możliwe pomyłki w rozpoznawaniu gatunków oraz przy okazji, poruszyli ważny temat związany z zagrożeniami ze strony kleszczy żyjących w lesie.

Po tym spotkaniu grzybiarze pod okiem leśników ruszyli do lasu, gdzie znajdowano podgrzybki, kanie, kurki, rydze i prawdziwki. Finał miał miejsce przy siedzibie nadleśnictwa, gdzie na strudzonych czekał poczęstunek, a najlepsi zbieracze – wyłonieni w wyniku komisyjnego ważenia zebranych grzybów – otrzymali nagrody.

Ponieważ grzybów w tym roku bez liku, nastrój uczestników był radosny, pomimo panującego zimna. Nie możemy się już doczekać kolejnej edycji!