Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Wiosna w lesie”

„Wiosna w lesie”

W dniu 12 maja br Nadleśnictwo Brynek zorganizowało dla uczniów z zaprzyjaźnionej  Szkoły Podstawowej w Tworogu zajęcia edukacyjne pt. „Wiosna w lesie". W spotkaniu udział wzięły dwie drugie klasy w sumie ponad 30 dzieciaków wraz ze swoimi wychowawczyniami. Na wstępie w izbie edukacyjnej zlokalizowanej przy siedzibie nadleśnictwa odbyła się pogadanka z leśnikiem o tym jak przyroda wiosną budzi się do życia, jakie są pierwsze oznaki wiosny, które ptaki wracają po zimie z ciepłych krajów, jak zachowują się zwierzęta o tej porze roku, dlaczego zmienia się ich wygląd, sierść czy zachowanie.

Następnie dzieci układały obrazki wiosennych kwiatów z rozsypanych puzzli. Przedstawiały one: przebiśniegi, krokusy, zawilce, przylaszczki, stokrotki oraz sasanki. Dzieci nie miały większych kłopotów z ułożeniem obrazków ale przy nazwaniu poszczególnych roślin musiały już pomóc panie.

Następnie wszyscy uczestnicy spotkania wyruszyli na spacer w celu poszukiwania wiosny w lesie. Nie było to trudne zadanie, w koło kwitły krzewy, drzewa wypuszczały młode listki, zieleniła się trawa, żuki dreptały po leśnych ścieżkach razem z nami, mrówki jak zawsze dzielnie pracowały naprawiały po zimie swoje kopce, a  ptaki uprzyjemniały nam pobyt w lesie swoim śpiewem.

Po spacerze wróciliśmy do izby leśnej na zasłużone pieczone kiełbaski. Podczas kiedy drugoklasiści posilali się kiełbaskami edukator czytał opowieść o jelonku Guziku, który próbował się dowiedzieć kim tak naprawdę jest.

I na tym musieliśmy zakończyć nasze spotkanie.

Do zobaczenia następnym razem!