Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Chemiczne zwalczanie osnui gwiaździstej

Chemiczne zwalczanie osnui gwiaździstej

Brynek, 09.05.2018r.

OGŁOSZENIE

Nadleśnictwo Brynek zawiadamia, że w II dekadzie maja br prowadzone będzie w drzewostanach nadleśnictwa chemiczne zwalczanie osnui gwiaździstej – groźnego szkodnika drzewostanów sosnowych.

Opryski przeciwko osnui gwiaździstej wykonane zostaną na 7 polach zabiegowych o łącznej powierzchni 221 ha. przy użyciu aparatury lotniczej.

Na w/w powierzchni zostanie użyty preparat MOSPILAN 20SP w dawce 0,4 kg/ha w zmieszaniu z adiutantem Ikar 95 EC i wodą.

Powierzchnia przewidziana do oprysków oznaczona zostanie tablicami ostrzegawczymi.

Dla zachowania całkowitego bezpieczeństwa ludzi wzywamy mieszkańców Gminy do przestrzegania zakazu wstępu na tereny leśne objęte zabiegami w okresie od wywieszenia do zdjęcia tablic ostrzegawczych.

Mieszkańcy gmin na których terenie odbywać się będą zabiegi powiadomieni zostaną o okresie obowiązywania zakazu wstępu do lasu oraz lokalizacji drzewostanów poddanych zabiegom chemicznym za pomocą ogłoszeń wywieszanych w miejscach publicznych.