Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienne zbiory nasion

Jesienne zbiory nasion

Uczniowie TL w Brynku podczas jesiennego zbioru nasion.

Aby należycie zrealizować zadania odnowieniowe i zalesieniowe, które przewidziane są w planach gospodarczych leśnicy co roku muszą dokonać zbioru odpowiedniej ilości nasion.

W Nadleśnictwie Brynek w jesienny zbiór nasion zaangażowani byli także przyszli leśnicy – uczniowie Technikum Leśnego w Brynku. Młodzież uczestniczyła w zbiorze żołędzi i bukwi.

Wprowadzenie w tematykę zajęć, którego dokonał Leśniczy Leśnictwa Stolarzowice Pan Waldemar Kempny zostało wysłuchane przez uczniów z wielkim zainteresowaniem. Poczynając od  charakterystyki leśnictwa z opisem osobliwości przyrodniczych, poprzez instruktarz stanowiskowy, aż po elementy wiedzy szkółkarskiej. Leśniczy ze znaną sobie swadą przekazał młodzieży wiele ciekawych i cennych informacji zawodowych.

Po praktycznym pokazie selekcji materiału uczniowie ruszyli do pracy.

Tego dnia zebrano ok. 40 kg żołędzi i niewielkie ilości nasion buka; podczas kolejnych zajęć terenowych uczniowie systematycznie podnosili ten wynik. Ogółem na potrzeby Nadleśnictwa Brynek podczas jesiennego zbioru zebrano ok. 3,5 tony żołędzi oraz 250 kg nasion buka, do tego zbioru „dorzucili się” także uczniowie TL.
 

Z zebranych nasion zostaną wyprodukowane sadzonki dębu na szkółce Brzeźnica, następnie zostaną one posadzone na powierzchni tworząc tzw. uprawę leśną.

Leśniczemu szkółkarzowi udaje się wyhodować 160 sztuk sadzonek z 1 kg żołędzi.

Nadleśnictwo Brynek corocznie wysadza sadzonki dębu w ilości około 195 tys. na powierzchni 27 hektarów upraw leśnych, natomiast buk zostanie wysadzony na 24 hektarach.