Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kolejna edycja Świątecznych Gyszynków Radia Piekary za nami

Kolejna edycja Świątecznych Gyszynków Radia Piekary za nami

Świąteczne Gyszynki to akcja prowadzona wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach i Radio Piekary. W kilku miastach Śląska można było posłuchać kolęd, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o lesie oraz wygrać choinkę i płytę, która została wydana w ramach akcji. Jest to płyta z kolędami w wykonaniu dziennikarzy Radia Piekary, śląskich artystów, a także Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

 

Nadleśnictwo Brynek włączyło się w akcję i przygotowało świąteczne upominki w postaci stroików i choinek oraz quiz dotyczący śląskiej wiliji. W tym roku można było się z nami spotkać piątego dnia akcji w Intermarche MMG Centers Piekary Śląskie. Dziękujemy za zainteresowanie i cieszymy się, że nasze choinki umiliły Państwu świąteczny czas.

 

Jak się dowiedzieliśmy, dla wielu osób ten upominek był pierwszym naturalnym drzewkiem świątecznym. Mamy nadzieję, że naturalna choinka stanie się odtąd tradycją w kolejnych śląskich domach. Zawsze zachęcamy do wyboru ekologicznego drzewka, które jest w pełni biodegradowalne i nie obciąża środowiska