urządzenie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

·         opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

·         analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

·         program ochrony przyrody,

·         określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Prawo jazdy kat. T dla uczniów ZSLiE w Brynku - kolejna edycja

Prawo jazdy kat. T dla uczniów ZSLiE w Brynku - kolejna edycja

W pakiecie uprawnień, których zdobycie umożliwia edukacja w Zespole Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku jest m.in. prawo jazdy kategorii „T”, zgodnie z aktualnie obowiązującą podstawą programową dla szkół leśnych.

 

Nadleśnictwo Brynek przeprowadza wymaganą prawem procedurę wyboru wykonawcy a następnie, na podstawie umowy zawartej z wyłonionym  profesjonalnym podmiotem, uczniowie klas trzecich objęci są badaniami lekarskimi, warunkującymi dopuszczenie do udziału w kursie oraz 30 godzinnym programem zajęć teoretycznych, zakończonych egzaminem wewnętrznym.

 

Ponadto każdy z młodych kursantów w czasie 20 godzin zajęć praktycznych, może opanować umiejętności praktyczne wymagane do zaliczenia z pozytywnym wynikiem egzaminu.

 

Bezpiecznie i wygodnie, na miejscu - w Szkole i na placu manewrowym zlokalizowanym w przypałacowym parku – bez potrzeby uciążliwych, czasochłonnych dojazdów – młodzi ludzie zdobywają umiejętności i mają szansę uzyskania dokumentu potwierdzającego te kwalifikacje.

 

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocznie się  kolejna edycja kursu, w okresie od września 2018 r. do czerwca 2019 r. młodzi kandydaci na kierowców w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii „T” będą zdobywać umiejętności pod czujnym okiem instruktorów, korzystając z indywidualnych zestawów niezbędnych materiałów szkoleniowych oraz ubezpieczenia na okres szkolenia i jazd egzaminacyjnych.

 

Życzymy Młodzieży szybkich postępów w nauce, „sprawnych manewrów” oraz powodzenia na egzaminach!