Użytki ekologiczne w Nadleśnictwie Brynek

UŻYTKI EKOLOGICZNE W NADLEŚNICTWIE BRYNEK

Na terenie Nadleśnictwa Brynek znajduje się trzy użytki ekologiczne.

 

  1. „Torfowisko w Kotach”  - Powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Śląskiego Nr 27/07 z dnia 14.06.2007r. znajduje się on w leśnictwie Potempa na terenie gminy Krupski Młyn. Jego powierzchnia została zwiększona Uchwałą Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 29 stycznia 2013 r. do 24,19 ha.  Celem ochrony jest zachowanie torfowisk, podmokłych łąk oraz fragmentów boru bagiennego.
  2. „Krotofil” – Powołany Uchwałą nr XXVIII/242/2021 Rady Gminy Tworóg w dniu 17.05.2021r. W/w użytek zajmuje powierzchnię 7,53 ha i położony jest w leśnictwie Strzybnica. Powstał w celu ochrony nieleśnych ekosystemów bagiennych, torfowiskowych, szuwarowych, łąkowych i zaroślowych. Na całym obszarze użytku ekologicznego ustalone zostały zadania ochrony czynnej, a nadzór nad nim został powierzony Wójtowi Gminy Tworóg.
  3. „Verona” – to najmłodszy użytek na terenie naszej jednostki, został powołany Uchwałą Nr LIII/711/22 Rady Miejskiej w Bytomiu  z dnia 24.01.2022r. Zajmuje powierzchnię 14,45 ha, a położony jest w leśnictwie Stolarzowice. Celem objęcia tego obszaru ochroną jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych obszaru po byłej kopalni rud galmanu „Verona” ze stanowiskami regionalnie rzadkich gatunków roślin, które ściśle związane są z prowadzona tutaj niegdyś działalnością wydobywczą rud cynkowo-ołowiowych. Dodatkowo sam teren zachował specyficzną, poprzemysłową rzeźbę co także stanowi o jego unikalnym charakterze i historycznej wartości dla regionu. 

 

Dla przypomnienia głównym powodem tworzenia użytków ekologicznych jest potrzeba objęcia ochroną niewielkich powierzchniowo obiektów, ale cennych pod względem przyrodniczym. Nie mogły one być objęte ochroną rezerwatową ze względu na niewielką powierzchnię i zazwyczaj mniejszą rangę ich walorów przyrodniczych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Grzybobranie 2017

Grzybobranie 2017

Rokrocznie w naszym Nadleśnictwie odbywa się wielkie Grzybobranie,w którym biorą udział uczniowie szkół wraz z nauczycielami. W tegorocznej edycji, która odbyła się 13 września udział wzięli uczniowie klas 2 i 3 ze Szkół Podstawowych w Tworogu i Boruszowicach. Grzybobranie uświetnił swoją obecnością Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski. Dzieci przed wyruszeniem na poszukiwanie darów lasu wysłuchały krótkich prelekcji na temat grzybów i odpowiedniego stroju, jaki należy założyć na wycieczkę do lasu. Autorem, krótkiego wystąpienia był zaproszony gość pan Mariusz Rychter pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu, który omówił rozpoznawanie charakterystycznych grzybów oraz leśniczy Paweł Drabek, który powiedział jak należy się zachowywać w lesie.

Następnie dzieci wraz z opiekunami pod okiem leśników wybrały się na krótki spacer przez las w poszukiwaniu darów lasu. Na końcowym przystanku na naszych miłych gości czekał poczęstunek, dzięki obecności naszego gościa uczestnicy tegorocznego grzybobrania mogli pod okiem fachowca sprawdzić i zważyć grzyby, które udało im się zebrać w lesie. Zwycięzcą w tegorocznej edycji została klasa 3A ze Szkoły Podstawowej w Tworogu, której uczniowie zebrali najwięcej grzybów. Podziękowania  uczestnikom złożył Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek Janusz Wojciechowski oraz gość specjalny Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski.

Wszystkim raz jeszcze dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok!