Użytki ekologiczne w Nadleśnictwie Brynek

UŻYTKI EKOLOGICZNE W NADLEŚNICTWIE BRYNEK

Na terenie Nadleśnictwa Brynek znajduje się trzy użytki ekologiczne.

 

  1. „Torfowisko w Kotach”  - Powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Śląskiego Nr 27/07 z dnia 14.06.2007r. znajduje się on w leśnictwie Potempa na terenie gminy Krupski Młyn. Jego powierzchnia została zwiększona Uchwałą Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 29 stycznia 2013 r. do 24,19 ha.  Celem ochrony jest zachowanie torfowisk, podmokłych łąk oraz fragmentów boru bagiennego.
  2. „Krotofil” – Powołany Uchwałą nr XXVIII/242/2021 Rady Gminy Tworóg w dniu 17.05.2021r. W/w użytek zajmuje powierzchnię 7,53 ha i położony jest w leśnictwie Strzybnica. Powstał w celu ochrony nieleśnych ekosystemów bagiennych, torfowiskowych, szuwarowych, łąkowych i zaroślowych. Na całym obszarze użytku ekologicznego ustalone zostały zadania ochrony czynnej, a nadzór nad nim został powierzony Wójtowi Gminy Tworóg.
  3. „Verona” – to najmłodszy użytek na terenie naszej jednostki, został powołany Uchwałą Nr LIII/711/22 Rady Miejskiej w Bytomiu  z dnia 24.01.2022r. Zajmuje powierzchnię 14,45 ha, a położony jest w leśnictwie Stolarzowice. Celem objęcia tego obszaru ochroną jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych obszaru po byłej kopalni rud galmanu „Verona” ze stanowiskami regionalnie rzadkich gatunków roślin, które ściśle związane są z prowadzona tutaj niegdyś działalnością wydobywczą rud cynkowo-ołowiowych. Dodatkowo sam teren zachował specyficzną, poprzemysłową rzeźbę co także stanowi o jego unikalnym charakterze i historycznej wartości dla regionu. 

 

Dla przypomnienia głównym powodem tworzenia użytków ekologicznych jest potrzeba objęcia ochroną niewielkich powierzchniowo obiektów, ale cennych pod względem przyrodniczym. Nie mogły one być objęte ochroną rezerwatową ze względu na niewielką powierzchnię i zazwyczaj mniejszą rangę ich walorów przyrodniczych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczyste ślubowanie leśników wstępujących do Służby Leśnej 11 października

Uroczyste ślubowanie leśników wstępujących do Służby Leśnej 11 października

Za nami kolejne ślubowanie, które na stałe wpisało się w tradycję Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Tym razem uroczystość odbyła się na rynku w Tarnowskich Górach, dzięki czemu poza leśnikami, w tym ważnym wydarzeniu mogli wziąć udział mieszkańcy miasta. Oprawa ceremonii była uroczysta, ślubującym towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna RDLP  w Katowicach, oraz orkiestra myśliwska. Wraz z Nadleśnictwem Świerklaniec oraz ZTiS w Świerklańcu, przygotowaliśmy stoiska promocyjno – edukacyjne.  Nasze Nadleśnictwo było również odpowiedzialne za oprawę dekoracyjną.

Bezpośrednio przed złożeniem przysięgi, obecni na ślubowaniu mieli możliwość wysłuchania przemówienia Dyrektora Wiesława Kucharskiego, odwołującego się w swoich słowach do patriotycznych wartości i ogromnego znaczenia wydarzenia, w którym brała udział przyszła Służba Leśna. Mówił również o znaczeniu zawodu leśnika i problemach z jakimi w dzisiejszych czasach musi się on zmagać.
Uroczysta przysięga, w słowach:

„Ja leśnik Rzeczypospolitej Polskiej
wstępując w szeregi Służby Leśnej,
uroczyście ślubuję:
służyć wiernie Lasom Państwowym,
dbając i troszcząc się o wspólne dobro narodowe – lasy
nie szczędzić wysiłku w pracy dla ich zachowania i powiększania,
chronić wszystkie zasoby przyrody ojczystej.
Pełniąc służbę, zobowiązuję się przestrzegać prawa,
rzetelnie i sumiennie wykonywać polecenia przełożonych
oraz szanować wszystkich ludzi.
Ślubuję, strzec honoru, godności
i dobrego imienia leśnika Rzeczpospolitej Polskiej.
Swoją służbą przyczyniać się
do rozwoju Ojczyzny – Polski.
Tak mi dopomóż Bóg",

złożona została przez 29-ciu leśników. Każdy świeżo upieczony leśnik, otrzymał zaświadczenie o złożonej przysiędze i przyjęciu w grono Służby Leśnej.
Po zakończeniu części oficjalnej, na rynku miał miejsce poczęstunek, a stoiska promocyjno-edukacyjne zaczęli oblegać ludzie zainteresowani leśnictwem oraz płodami lasu.