użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

·         cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

·         cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

·         cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo Brynek prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 16 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 60 tys. m sześc. drewna.

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). W cięciach przedrębnych w 2013  r. w Nadleśnictwie Brynek pozyskano 15,3 tys. m sześc. grubizny, w cięciach rębnych – ponad 37,9 tys. m sześc., a w przygodnych – ponad 6,8 tys. m sześc. Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosna i świerk. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, dąb, jesion, klon, olsza i grab.

Część ilość drewna w Nadleśnictwie Brynek pochodzi z likwidacji szkód, spowodowanych niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, takich jak okiść, wiatrołomy oraz w wyniku wydzielania się posuszu. Podczas sanitarnego porządkowania lasu pozyskuje się od 10 do 15 proc. (średnio na przestrzeni ostatnich 30 lat – 15 proc.) całkowitej masy grubizny pozyskiwanej każdego roku w nadleśnictwie.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Brynek trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Brynek


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

1 000 drzew na minutę – jak przebiegała akcja?

1 000 drzew na minutę – jak przebiegała akcja?

Celem akcji było skupienie prowadzonych przez poszczególne nadleśnictwa wydarzeń związanych z sadzeniem z udziałem lokalnych społeczności pod jednym, wspólnym hasłem „1000 drzew na minutę".

W naszym Nadleśnictwie do akcji zaprosiliśmy zarówno okolicznych mieszkańców, młodzież ze szkół jak i grupy zorganizowane.

Na nasze zaproszenie odpowiedziała delegacja pracowników Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., oddział w Świerklanach. Dnia 6 kwietnia 65 pracowników Gaz – Systemu pojawiło się na uprawie w leśnictwie Strzybnica, gdzie zostali przywitani przez Pana Nadleśniczego. Następnie leśniczy – gospodarz terenu zapoznał zebranych z techniką sadzenia. Łącznie udało się posadzić 5 000 sadzonek sosny! Uczestnikom dopisywała pogoda i dobre nastoje.

Kilka dni później,  13 kwietnia podobne spotkanie odbyło się przy udziale 32 uczniów klas drugich publicznego Gimnazjum w Brynku. Choć i tym razem nie brakowało zapału, pogoda nieco pokrzyżowała plany związane z sadzeniem. Pomimo wszystko, każdemu z uczestników udało się posadzić kilkadziesiąt drzewek i tym samym zapoczątkować nowe pokolenie lasu.

Nasi pracownicy mieli także okazję uczestniczyć w dnia 12 kwietnia, w sadzeniu dębów przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ziemięcicach. W trakcie uroczystego pikniku leśnicy przeprowadzili zajęcia edukacyjne wykorzystując sadzonki, oraz części drzew dorosłych jak szyszki, liście, ulistnione pędy, dzięki czemu udało się przybliżyć niewidomym podopiecznym ośrodka kwestie dbałości o drzewka i środowisko naturalne.

Nadleśnictwo akcję 1 000 drzew na minutę zakończyło dnia 24 kwietnia. Ostatnie nasadzenia na prawie 4 hektarowej powierzchni uprawy w leśnictwie Strzybnica wprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. St. Morawskiego w Brynku. Jak na przyszłych leśników przystało, doskonale poradzili sobie z zadaniem.

Efekty wspólnych wysiłków będziemy mogli obserwować już za kilkadziesiąt lat, kiedy miejsce niewielkich sadzonek zajmie nowe pokolenie szumiącego, zielonego lasu ;) Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej akcji, mamy nadzieję, że kontakt z przyrodą dał Państwu wiele satysfakcji i zapraszamy do kolejnych wspólnych przedsięwzięć.