Aktualności i wydarzenia Aktualności i wydarzenia

Powrót

Dzień Drzewa w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie – 7 października 2018 r.

Dzień Drzewa w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie – 7 października 2018 r.

Na odwiedzających Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie w dniu świętowania Dnia Drzewa czekało wiele atrakcji. Pogodny niedzielny dzień zachęcał odwiedzających do zabawy i nauki, nie tylko na naszym „leśnym stoisku” ale również do aktywnego udziału w innych atrakcjach przygotowanych przez Organizatora wydarzeniach: warsztatach laboratoryjnych „DENDROCHEMIA” , warsztatach  mikroskopowych - „drzewo pod lupą”, warsztatach stolarskich oraz kiermaszu rękodzieła.

 

Całe rodziny uczestniczyły w warsztatach plastycznych organizowanych na stoisku edukacyjno-promocyjnym Nadleśnictwa Brynek. Tematem przewodnim było oczywiście przedstawienie DRZEWA. Niektóre z prac były bardzo realistycznym odzwierciedleniem wyglądu „bohatera dnia” inne natomiast pokazywały, jak nieograniczona jest dziecięca wyobraźnia i ile kreatywności oraz inwencji twórczej drzemie w młodych ludziach – ukazując przepiękne „baśniowe wcielenia” drzew.

 

Dla starszych dużą atrakcją była zabawa w kalambury słowne, dorośli i młodzież mieli okazję przypomnieć sobie kulturowe znaczenie lasu w kształtowaniu zwrotów językowych, tradycyjnych powiedzeń i maksym a także zastosowanie porównań leśnych, przyrodniczych w ludowych mądrościach zawartych w przysłowiach. Przygotowane kalambury wykonano oczywiście z materiałów recyklingowych. Uczestnicy zabawy otrzymali prosty instruktarz, jak można wykonać taką grę we własnym zakresie i -praktycznie bezkosztowo- pobawić się z dziećmi już podczas jej przygotowania a także podczas „potyczek słownych”. Kultura języka oraz troska o jego bogactwo mogą być kształtowane przez tego typu proste i miłe zabawy.

 

Dla najmłodszych przygotowaliśmy kącik zabaw drewnianymi klockami, który również cieszył się zainteresowaniem – podczas zabawy pociech ich rodzice mieli okazję zapoznać się z informacjami o różnorodnych zastosowaniach drewna.

 

Nagrodami za wykonanie prac plastycznych i ułożenie poprawnego brzmienia przysłów związanych z drzewami i lasem – były sadzonki drzewek rodzimych gatunków oraz krzewów ozdobnych i interesujące publikacje o tematyce przyrodniczej dla starszych                i młodszych. Bardzo dużym powodzeniem wśród odwiedzających nasze stoisko cieszyła się mapa turystyczna Nadleśnictwa Brynek – wydawnictwo to zostało rozdystrybuowane w tym dniu w nakładzie ponad  200 egzemplarzy.

 

Pogadankę dla dzieci „OD NASIONKA DO WIELKIEGO LASU” wygłosił przedstawiciel Nadleśnictwa Brynek - Pan Maciej Hulbój Leśniczy Leśnictwa Nowa Wieś. Dzieci                     i dorośli słuchacze obecni na sali wykładowej z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści leśniczego o tym, jak przebiega cykl życia drzewa, o poszczególnych etapach, fazach jego życia i roli leśników w kształtowaniu, utrzymaniu i pomnażaniu zasobów leśnych naszego Kraju.

 

Wykład na temat fauny martwego drewna wygłosiła Pani dr Magdalena Maślak, przedstawiając audytorium niezwykłą różnorodność tych organizmów oraz szeroką gamę wypracowanych przez nie przystosowań do życia w specyficznym środowisku.

 

Radzionkowski Dzień Drzewa dowiódł jak dużą sympatią i szacunkiem cieszą się drzewa wśród nas, mieszkańców Śląska.

 

Dziękujemy za udział w warsztatach i wszystkie Państwa pytania dotyczące drzew, lasu oraz ekologii i ochrony środowiska.


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Mapa lasów

Mapa lasów