Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bliżej Natury

Bliżej Natury

W ubiegłą środę, w ramach akcji Zima w lesie, nasze Nadleśnictwo odwiedziły dzieci ze szkoły podstawowej nr 30 im. Karola Miarki w Rudzie Śląskiej.

W ramach zajęć, dzieci klas IV-VI miały okazję dowiedzieć się między innymi o zimowych zwyczajach zwierząt oraz sposobach ich dokarmiania. Będąc na wycieczce w lesie i korzystając z zimowej aury, dzieci rozpoznawały pozostawione na śniegu tropy zwierząt. Edukowały się także w zakresie rozpoznawania stron świata po charakterystycznych elementach, jakie można zaobserwować w lesie. Są to dla przykładu obrośnięte od północnej strony mchem pnie drzew, czy ustawione na skrzyżowaniach dróg leśnych słupki oddziałowe, z zaznaczonymi stronami świata.

 

Zajęcia obserwowała ekipa telewizji Katowice. Akcja zima w lesie prowadzona przez Nadleśnictwo Brynek, zostanie zaprezentowana w programie Bliżej Natury. jest to telemagazyn ekologiczny, poświęcony zagadnieniom ochrony przyrody i zagrożeniom środowiska naturalnego. Ma charakter edukacyjno-poznawczy i jest skierowany do szerokiego grona odbiorców.