Gospodarka w nadleśnictwie

 

 

Podstawy gospodarowania w lasach określa Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. W dniu 22 kwietnia 1997 r. Rada Ministrów przyjęła dokument nazwany „Polityką Leśną Państwa", w którym zawarto między innymi określenie celów oraz priorytetów polityki państwa w stosunku do lasów.

 

Ustawa o lasach opiera gospodarkę w lasach na czterech zasadach:

 

o   trwałości utrzymania lasów – polega na obowiązku zachowania roślinności leśnej, naturalnych bagien, wprowadzeniu w ciągu 2 lat ponownie uprawy leśnej po wycięciu drzewostanu osiągającego wiek rębności, pielęgnowaniu i ochronie lasu, przebudowie drzewostanów dla osiągnięcia celów zawartych w planie urządzania lasu, racjonalnego użytkowania lasu w sposób zapewniający realizację wszystkich jego funkcji.

 

o   ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów poza dostarczaniem społeczeństwu surowca drzewnego las spełnia szereg innych funkcji, które dominują nad pozyskaniem w hierarchii ważności. Informacje o tym znajdą państwo w działach edukacja, turystyka oraz ochrona przyrody nadleśnictwo dokonuje inwentaryzacji lasów, prognozowania zmian w nich zachodzących i aktualizacji stanu zasobów leśnych czyli określenia wielkości powierzchni oraz masy tych zasobów, co pozwala na długoterminowe planowanie i optymalne wykorzystanie i ochronę zasobów leśnych.

 

o   zasady powiększania zasobów leśnych – jest realizowana poprzez zalesianie nowych gruntów czyli zwiększanie powierzchni lasów oraz poprzez zachowanie blisko połowy masy przyrostu drzew (na grubość), która powoduje stały wzrost zasobów leśnych liczonych w metrach sześciennych stojących na pniu.

 

o   zasada powszechnej ochrony lasów – realizowana jest poprzez wykonywanie zabiegów ochronnych zabezpieczających lasy przed pożarami, szkodliwymi owadami lub grzybami oraz ochronę gleb i wód leśnych. Informacje dodatkowe znajdą państwo tutaj

 

 Przeciętne roczne pozyskanie drewna w nadleśnictwie wynosi ok 50 tys. metrów sześciennych grubizny. Cenniki dot. sprzedaży detalicznej drewna znajdą państwo tutaj, sadzonek tutaj. Osoby zainteresowane zakupem drewna zapraszamy również na portal aukcyjny lasów państwowych e-drewno oraz portal leśno-drzewny.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

100 drzew na 100 lat Niepodległości Polski

100 drzew na 100 lat Niepodległości Polski

W dniu 13 października 2018 roku Nadleśnictwo Brynek we współpracy  z Dyrekcją Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gliwicach oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Gliwicach oraz inicjatorką imprezy Panią Beatą Jurkiewicz zorganizowały akcję rodzinną „100 drzew na 100 lat Niepodległości Polski”.


Pani Angelika Janczyk – przedstawicielka Nadleśnictwa, edukator leśny oprowadziła grupę 57 uczniów i 80 dorosłych po ścieżce przyrodniczo-leśnej.

 

Leśniczy Leśnictwa Tworóg Pan Konrad Lebek przejął grupę po zakończeniu zajęć na ścieżce edukacyjnej. W trakcie przejścia do oddz.346-k-99, wyjaśnił Gościom cel planowanego sadzenia.

 

Po wstępnym wprowadzeniu, najpierw ogólnie (zebrani utworzyli koło, by lepiej widzieć i słyszeć prowadzącego), a później w miarę potrzeb sadzących, wyjaśnił i zaprezentował sposób sadzenia sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym z tzw. kaset, specjalnie przystosowanym koszturem.

 

Po pokazie Leśniczego – gospodarza miejsca, w formie pogadanki instruktażowej,

wszyscy przystąpili do sadzenia buka 1/0 (czyli jednorocznego).

 

W sadzenie wszyscy byli mocno zaangażowani: przede wszystkim dzieci, ale nie mniej ochoczo - jeżeli nie bardziej - pracowali ich rodzice i opiekunowie.

 

Żałowano, że do posadzenia przeznaczono tylko 100 sztuk drzewek. Po zakończonej akcji ci, którym już zabrakło sadzonek, na polecenie Wychowawcy udawali się w kierunku autokaru. Uczestnicy akcji zeszli z powierzchni bardzo usatysfakcjonowani wykonana pracą.

 

Po zakończeniu wydarzenia planowanego do realizacji z udziałem przedstawicieli Nadleśnictwa Brynek, dzieci wraz z Wychowawcami i Rodzicami udały się na posiłek - grillowanie  na terenie kompleksu basenowego Brzeźnica, gdzie udostępniono  uczestnikom akcji bezpieczne miejsce na ognisko. Biesiada przy ognisku – pieczenie kiełbasek i rozmowy o wydarzeniach dnia były okazją do dzielenia się wrażeniami z rodzinnego wydarzenia, z akcentami historycznymi, w ramach uczczenia rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Patronat medialny nad akcją objęło radio CCM.