Gospodarka w nadleśnictwie

 

 

Podstawy gospodarowania w lasach określa Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. W dniu 22 kwietnia 1997 r. Rada Ministrów przyjęła dokument nazwany „Polityką Leśną Państwa", w którym zawarto między innymi określenie celów oraz priorytetów polityki państwa w stosunku do lasów.

 

Ustawa o lasach opiera gospodarkę w lasach na czterech zasadach:

 

o   trwałości utrzymania lasów – polega na obowiązku zachowania roślinności leśnej, naturalnych bagien, wprowadzeniu w ciągu 2 lat ponownie uprawy leśnej po wycięciu drzewostanu osiągającego wiek rębności, pielęgnowaniu i ochronie lasu, przebudowie drzewostanów dla osiągnięcia celów zawartych w planie urządzania lasu, racjonalnego użytkowania lasu w sposób zapewniający realizację wszystkich jego funkcji.

 

o   ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów poza dostarczaniem społeczeństwu surowca drzewnego las spełnia szereg innych funkcji, które dominują nad pozyskaniem w hierarchii ważności. Informacje o tym znajdą państwo w działach edukacja, turystyka oraz ochrona przyrody nadleśnictwo dokonuje inwentaryzacji lasów, prognozowania zmian w nich zachodzących i aktualizacji stanu zasobów leśnych czyli określenia wielkości powierzchni oraz masy tych zasobów, co pozwala na długoterminowe planowanie i optymalne wykorzystanie i ochronę zasobów leśnych.

 

o   zasady powiększania zasobów leśnych – jest realizowana poprzez zalesianie nowych gruntów czyli zwiększanie powierzchni lasów oraz poprzez zachowanie blisko połowy masy przyrostu drzew (na grubość), która powoduje stały wzrost zasobów leśnych liczonych w metrach sześciennych stojących na pniu.

 

o   zasada powszechnej ochrony lasów – realizowana jest poprzez wykonywanie zabiegów ochronnych zabezpieczających lasy przed pożarami, szkodliwymi owadami lub grzybami oraz ochronę gleb i wód leśnych. Informacje dodatkowe znajdą państwo tutaj

 

 Przeciętne roczne pozyskanie drewna w nadleśnictwie wynosi ok 50 tys. metrów sześciennych grubizny. Cenniki dot. sprzedaży detalicznej drewna znajdą państwo tutaj, sadzonek tutaj. Osoby zainteresowane zakupem drewna zapraszamy również na portal aukcyjny lasów państwowych e-drewno oraz portal leśno-drzewny.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Grzybobranie 2017

Grzybobranie 2017

Rokrocznie w naszym Nadleśnictwie odbywa się wielkie Grzybobranie,w którym biorą udział uczniowie szkół wraz z nauczycielami. W tegorocznej edycji, która odbyła się 13 września udział wzięli uczniowie klas 2 i 3 ze Szkół Podstawowych w Tworogu i Boruszowicach. Grzybobranie uświetnił swoją obecnością Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski. Dzieci przed wyruszeniem na poszukiwanie darów lasu wysłuchały krótkich prelekcji na temat grzybów i odpowiedniego stroju, jaki należy założyć na wycieczkę do lasu. Autorem, krótkiego wystąpienia był zaproszony gość pan Mariusz Rychter pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu, który omówił rozpoznawanie charakterystycznych grzybów oraz leśniczy Paweł Drabek, który powiedział jak należy się zachowywać w lesie.

Następnie dzieci wraz z opiekunami pod okiem leśników wybrały się na krótki spacer przez las w poszukiwaniu darów lasu. Na końcowym przystanku na naszych miłych gości czekał poczęstunek, dzięki obecności naszego gościa uczestnicy tegorocznego grzybobrania mogli pod okiem fachowca sprawdzić i zważyć grzyby, które udało im się zebrać w lesie. Zwycięzcą w tegorocznej edycji została klasa 3A ze Szkoły Podstawowej w Tworogu, której uczniowie zebrali najwięcej grzybów. Podziękowania  uczestnikom złożył Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek Janusz Wojciechowski oraz gość specjalny Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski.

Wszystkim raz jeszcze dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok!