Gospodarka w nadleśnictwie

 

 

Podstawy gospodarowania w lasach określa Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. W dniu 22 kwietnia 1997 r. Rada Ministrów przyjęła dokument nazwany „Polityką Leśną Państwa", w którym zawarto między innymi określenie celów oraz priorytetów polityki państwa w stosunku do lasów.

 

Ustawa o lasach opiera gospodarkę w lasach na czterech zasadach:

 

o   trwałości utrzymania lasów – polega na obowiązku zachowania roślinności leśnej, naturalnych bagien, wprowadzeniu w ciągu 2 lat ponownie uprawy leśnej po wycięciu drzewostanu osiągającego wiek rębności, pielęgnowaniu i ochronie lasu, przebudowie drzewostanów dla osiągnięcia celów zawartych w planie urządzania lasu, racjonalnego użytkowania lasu w sposób zapewniający realizację wszystkich jego funkcji.

 

o   ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów poza dostarczaniem społeczeństwu surowca drzewnego las spełnia szereg innych funkcji, które dominują nad pozyskaniem w hierarchii ważności. Informacje o tym znajdą państwo w działach edukacja, turystyka oraz ochrona przyrody nadleśnictwo dokonuje inwentaryzacji lasów, prognozowania zmian w nich zachodzących i aktualizacji stanu zasobów leśnych czyli określenia wielkości powierzchni oraz masy tych zasobów, co pozwala na długoterminowe planowanie i optymalne wykorzystanie i ochronę zasobów leśnych.

 

o   zasady powiększania zasobów leśnych – jest realizowana poprzez zalesianie nowych gruntów czyli zwiększanie powierzchni lasów oraz poprzez zachowanie blisko połowy masy przyrostu drzew (na grubość), która powoduje stały wzrost zasobów leśnych liczonych w metrach sześciennych stojących na pniu.

 

o   zasada powszechnej ochrony lasów – realizowana jest poprzez wykonywanie zabiegów ochronnych zabezpieczających lasy przed pożarami, szkodliwymi owadami lub grzybami oraz ochronę gleb i wód leśnych. Informacje dodatkowe znajdą państwo tutaj

 

 Przeciętne roczne pozyskanie drewna w nadleśnictwie wynosi ok 50 tys. metrów sześciennych grubizny. Cenniki dot. sprzedaży detalicznej drewna znajdą państwo tutaj, sadzonek tutaj. Osoby zainteresowane zakupem drewna zapraszamy również na portal aukcyjny lasów państwowych e-drewno oraz portal leśno-drzewny.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pielgrzymka leśników do Watykanu

Pielgrzymka leśników do Watykanu

Witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam leśników i Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w Polsce. Przywieźli oni sto sadzonek dębów, które - z okazji stulecia niepodległości Polski – zostaną posadzone jako znak zaangażowania na rzecz ochrony środowiska. Drodzy bracia i siostry, jak napisałem w „Laudato sì” <<Bardzo szlachetne jest podjęcie obowiązku troski o środowisko poprzez małe codzienne działania. Wspaniałe jest i to, że edukacja potrafi je zmotywować i ukształtować pewien styl życia. Wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne może zachęcać do różnych zachowań, które mają bezpośredni i znaczący wpływ na troskę o środowisko (…). Wszystko to jest częścią szczodrej i godnej kreatywności ukazującej to, co najlepsze w człowieku.>> Z serca wszystkim błogosławię.”

Tymi słowami papież  Franciszek przywitał Naszą delegację podczas środowej audiencji generalnej na placu przed bazyliką św. Piotra na Watykanie.

Z okazji 100-lecia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej zabraliśmy 100 dębów, które zostały pobłogosławione przez papieża Franciszka. W pielgrzymce udział wzięli ks. prałat Stanisław Puchała, dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, zastępca dyrektora Generalnego  Bogusław Piątek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski, przedstawiciele RDLP Katowice oraz przedstawiciele firmy „Taxus Arbor”, która bezpiecznie i z troską przewiozła dęby do Watykanu.

Jeden z  dębów został ofiarowany papieżowi Franciszkowi. Ten dar wysadzony został w Ogrodach Watykańskich jako pamiątka spotkania papieża z polskimi leśnikami.

Podczas pielgrzymki do grobu św. Jana Pawła II w czwartek 24 maja uczestniczyliśmy w   mszy św., której przewodniczył ks. bp Tadeusz Pieronek, a homilię wygłosił ks. Stanisław Puchała. Ksiądz prałat modlił się między innymi w intencji polskich leśników, w szczególności o nasze zdrowie.